Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nde yeni düzenleme

‘da, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin (EBDKS) 17.00-18.00 ortasında devreye girmesi halinde hisse piyasasında süreçlerin kapanış seansı …

09.02.2022
Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nde yeni düzenleme

‘da, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin (EBDKS) 17.00-18.00 ortasında devreye girmesi halinde hisse piyasasında süreçlerin kapanış seansı başlangıcına kadar (18.00’e kadar) süreksiz olarak durdurulmasına karar verildi.EBDKS’nin devreye girmesi halinde sean…

‘da, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin (EBDKS) 17.00-18.00 ortasında devreye girmesi halinde hisse piyasasında süreçlerin kapanış seansı başlangıcına kadar (18.00’e kadar) süreksiz olarak durdurulmasına karar verildi.

EBDKS’nin devreye girmesi halinde seans sonuna kadar geçerli olmak üzere açığa satış süreçlerinde üst adım kuralının otomatik olarak uygulanması kararlaştırıldı. EBDKS’nin mevcut durumda 17.00-17.30 ortasında devreye girmesi halinde yapılan uygulamalara ait bu müddet 17.00-18.00 olarak değiştirilirken, EBDKS’nin 17.30’dan sonra devreye girmesi halinde yapılan uygulamalar kaldırıldı.

Duyuruya nazaran, EBDKS’nin 17.00-18.00 ortasında devreye girmesi halinde hisse piyasasında süreçlerin kapanış seansı başlangıcına kadar (18.00’e kadar) süreksiz olarak durdurulmasına ve kapanış seansına dahil olan süreç sıralarında süreçlere kapanış seansı ile devam edilmesine karar verildi.

VİOP’ta, EBDKS nedeniyle süreçleri süreksiz olarak durdurulan destek varlıklara dayalı hisse ve hisse endeksi vadeli süreç ve opsiyon kontratlarında süreçlerin 18.08’de daima süreç seansı ile yine başlatılması uygulamasına ise devam edileceği aktarıldı.

Borçlanma Araçları Piyasası bünyesindeki Hisse Senedi Repo Pazarında süreçlerin seans sonuna kadar (17.30) süreksiz olarak durdurulması uygulamasına ise devam edileceği belirtildi.

Duyuruda açıklanan değişikliklerin 9 Şubat’tan itibaren yürürlüğe gireceği kaydedildi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.