Eğitim İş: Okullarda Ensar reklamı ve propagandası yapılıyor

Ensar Vakfı, Bursa’da resmi ve özel okullarda, çevrimiçi ödüllü kitap okuma yarışması adı altında etkinlik başlattı. Eğitim İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy, “Bugün Ensar denilince hepimizin aklına ilk gelen Karaman’da öğrencilere tecavüz hadisesi. 17 ilçede tüm resmi ortaokul ve liselerde ‘Sana Emanet’ adlı bilgi yarışması ile Ensar reklamı ve propagandası yapılmakta” dedi.

Eğitim İş: Okullarda Ensar reklamı ve propagandası yapılıyor

Ensar Vakfı Genel Merkezi, Bursa’da resmi ve özel okullarda, ödüllü kitap okuma yarışması adı altında etkinlik başlattı.

ENSAR VAKFI, OKULLARDA ÖDÜLLÜ OKUMA YARIŞMASI BAŞLATTI

Ensar Vakfı Genel Merkezi, Bursa ili genelinde bulunan tüm resmi ve özel ortaokullar ile İmam Hatip ortaokullarının 6. ve 7. sınıf öğrencileri ile tüm İmam Hatip Liseleri ve Resmi ve Özel Anadolu Liselerinin 9. ve 10. sınıf öğrencileri arasında çevrimiçi ödüllü kitap okuma yarışması adı altında bir etkinlik başlattı.

“HEPİMİZİN AKLINA İLK GELEN KARAMAN HADİSESİ”

Konuya ilişkin açıklama yapan Eğitim İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy, şunları söyledi;

“Kitap okuma yarışması olarak duyurulan, alt türü bilgi yarışması olarak bildirilen Ensar Vakfı Propagandası’nda yarışmanın amacı ise, öğrencilerin kitap okuma oranını ve seçmeli ders olan Peygamberimizin Hayatı’na ilgiyi artırmak olarak açıklanmıştır.

Bugün Ensar denilince hepimizin aklına ilk gelen Karaman’da öğrencilere tecavüz hadisesi olmasına rağmen, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 17 ilçede tüm resmi ortaokul ve liselerde ‘’Sana Emanet” adlı bilgi yarışması ile Ensar reklamı ve propagandası yapmaktadır.”

“NEDEN SADECE BURSA’DA DÜZENLENDİĞİ DE AÇIKLANMALIDIR”

Her iki amacın da okullarda bir vakfın faaliyet yürütmesine izin vermek için gerçekçi bir neden ve gerekçe olmadığını belirten Toy, “İl Milli Eğitim Müdürü olarak Serkan Gür, öğrencilerin kitap okuma oranı düşükse gerekli önlemleri almalı ve herhangi bir derse ilgi azlığı gözlemlenmişse görevini bir vakfa devrederek değil, eğitim-öğretim faaliyetini gerçekleştiren öğretmenlerle çalışmaları planlamalıdır. Daha önce bilgisi dışında izin verildiği gerekçesiyle iptal edilen Toplumsal Eşitlik Projeleri’ne yönelik yarışmalar yerine Ensar reklamı yapan, katılan öğrenci, öğretmen ve müdürlere ödüller dağıtan Kitap/Bilgi Yarışmasının neden sadece Bursa’da düzenlendiği de açıklamalıdır” şeklinde konuştu.

“HER GÜN BİR OKULDA PROPAGANDA YAPTIĞINI BİLİYORUZ”

“İHH’nın İyilikte Yarışan Sınıflar adıyla her sınıfa kumbara koyarak öğrencilerin okul harçlığını samimi, iyi duygularla teslim ettiği ve İHH temsilcilerinin her gün bir okulda propaganda yaptığını biliyoruz” diyen Toy, “Her dört çocuktan birinin okula aç gittiği, harçlığı olmadığı için öğrencilerin tuvaletlerden su içtiği koşullarda öğrencilerin simit parasına göz koyulmasını, samimi duygularının sömürülmesini ve İHH temsilcilerinin okullarda cirit atmasını kabul etmiyoruz. Derste olması gereken öğrencilerin konferans salonuna toplanarak İHH’nın faaliyetlerini anlatmalarına olanak sağlayan bilimsel gerekçeleri merak ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRK MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİNİN AMAÇLARIYLA ÇEKİLMEKTE”

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Türk Milli Eğitimi’nin genel amaçlarına uygun olarak düzenlendiği belirtilen yarışmalar, ‘laik, demokratik, yaratıcı düşünebilen, soran, sorgulayan, bağımsız kişilikli bireyler yetiştirmeyi hedeflemiş’ Türk Milli Eğitim Sistemi’nin amaçlarıyla çelişmekte olduğunu dile getiren Toy, şöyle konuştu;

“Çağdaş ve laik eğitim karşıtı, Atatürk İlke ve Devrimleri ile Cumhuriyetin ve Devrim Kanunları’nın temel ilkelerine aykırı düşünce ve faaliyetleri ile bilinen vakıflarla iş birliği yapmak, ulusal ve laik eğitimin içini boşaltma çabalarıdır.

Ensar Vakfı’nın kendi bünyesindeki yazarlar tarafından kaleme alınmış tek bir kitap ve bu kitabın ezberlenmesi ile yapılacak bir yarışma, ne okuma oranını artırır ne de bilgi yarışması sayılabilir. Olsa olsa Ensar Propagandası’ dır ve geçmişi kamuoyunun vicdanını yaralamış bir “vakfın” okullarımızda yeri yoktur. Aynı zamanda Sana Emanet Bilgi Yarışması’na katılacak öğrencilerin okuyacağı 40 Derste Ahlak kitabının arka kapağında yazan “Bir kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, iffetini korur, bir de kocasına itaat ederse, ona ‘Haydi cennetin hangi kapısından istersen gir’ denilir.” İfadelerinin de, yarışmaya izin veren Bursa Valiliği ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hangi anlayışa hizmet ettiğinin bir göstergesidir.”

“BU İŞ BİRLİĞİ ENSAR’I AKLAMA VE MEŞRU HALE GETİRME ÇABASIDIR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetki devri anlamına gelen ve Anayasa’ya aykırı olan bu protokollerin yargıya taşındığını ve yürütmeyi durdurma kararı çıktığını hatırlatan Toy, sözlerini şöyle noktaladı;

“Buna rağmen iptal edilmeyen protokollerle, gerici derneklerin okullarda faaliyetlerini sürdürmesine izin verilemez.
Eğitim-İş olarak bir kez daha ilan ediyoruz: Laik ve bilimsel referanslara dayalı, demokratik, katılımcı, eşitlikçi Cumhuriyet Eğitimi’nden vazgeçmeyeceğiz. Öğrencilerimizin parasız, nitelikli, bilimsel eğitim hakkını da okullarımızı da teslim etmeyeceğiz. Öğrencilerimizin üstün yararını gözetmeyen faaliyetlere de, eğitimci olmayan kişilerce yürütülen kılıfı ne olursa olsun çalışmalara da geçit vermeyeceğiz. Bu iş birliği Ensar’ı aklama ve meşru hale getirme çabasıdır. Bursa Milli Eğitiminin görevi, Ensar propagandası yapmak değildir!”

Öğrencileri,Milli Eğitim,Bursa,Eğitim,Ensar,Okul,Propaganda,Faaliyet,Okullarda,Bilgi Yarışması,İş,Toy,Kitap Okuma,Ensar Vakfı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Eğitim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/egitim/egitim-is-okullarda-ensar-reklami-ve-propagandasi-yapiliyor-7535795/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.