Düzce depremi öncesinde Android deprem uyarı sistemi bildirim gönderdi

Google, altyapısı ve teknolojisinden faydalanarak dünya çapındaki depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı gönderdiği ücretsiz sistemi …

23.11.2022
Düzce depremi öncesinde Android deprem uyarı sistemi bildirim gönderdi

Google, altyapısı ve teknolojisinden faydalanarak dünya çapındaki depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı gönderdiği ücretsiz sistemi geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. Android Deprem Uyarı Sistemi, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor.

DÜZCE DEPREMİ ÖNCESİ UYARDI

Teknoloji devinin son dönemde en dikkat çeken özelliği olan Android deprem uyarı sistemi sayesinde 23 Kasım günü Düzce’de meydana gelen depremin kısa süre öncesinde vatandaşlara uyarı yollandı.

Fakat yine de Android işletim sistemi, bu uygulama ile her depremin algılanacağını ise taahhüt etmiyor. Zira telefonunuz yakın çevrenizde 4,5 ve üzeri büyüklükte meydana gelen depremleri size uyarı olarak göndermek için konumunuzu kullanıyor. Bu uyarıları, SharkeAlert tarafından sağlanan verilerle gönderiyor.

Düzce Depremi Öncesinde Android Deprem Uyarı Sistemi Bildirim Gönderdi 1

Düzce Depremi Öncesinde Android Deprem Uyarı Sistemi Bildirim Gönderdi 2

Düzce Depremi Öncesinde Android Deprem Uyarı Sistemi Bildirim Gönderdi 3

DEPREM UYARI SİSTEMİ NEDİR?

2020’de Google, şimdiye kadar yapılmış en büyük deprem algılama sistemini kullanıma sunmaya başladı. Google’ın Android Deprem Uyarı Sistemi ilk başta yalnızca ABD’de mevcuttu, ancak kısa süre önce Yunanistan ve Yeni Zelanda’ya geldi. Google yeni sistemi bir süredir; Türkiye, Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da da kullanıma sunuyor.

Google, Deprem Uyarı Sistemi ile kullanıcılarını depremden saniyeler önce uyarılarak daha güvenli bir yere geçmelerini sağlamayı hedefliyor.

Düzce Depremi Öncesinde Android Deprem Uyarı Sistemi Bildirim Gönderdi 4

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL YAPILIR?

Android deprem uyarı sisteminde yararlanmak için kablosuz bağlantı veya veri bağlantısı açık olmalıdır.

* Telefonunuzun AYARLAR uygulamasını açın.

* KONUM > GELİŞMİŞ > DEPREM UYARILARI’na dokunun.

* DEPREM UYARILARI’nı açın.

Bölgenizde meydana gelen tüm depremler için uyarı alamayabilirsiniz. Bazen uyarı alabilir, ancak bulunduğunuz konumda bir deprem olduğunu hissetmeyebilirsiniz.

Uyarıyı sarsıntı başlamadan önce, sarsıntı sırasında veya sonrasında alabilirsiniz.

Deprem,Uyarı,Sistemi,Google,Android Deprem Uyarı Sistemi ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Teknoloji sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/teknoloji/duzce-depremi-oncesinde-android-deprem-uyari-sistemi-bildirim-gonderdi-7495469/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.