Dünyada bir ilk: Domuzdan insana kalp nakli

ABD’nin Maryland eyaletindeki bir hastanede, ölmek üzere olan 57 yaşındaki kalp hastasını, domuzun kalbi kurtardı. Bu ameliyatın dünyada bir …

11.01.2022
Dünyada bir ilk: Domuzdan insana kalp nakli

ABD’nin Maryland eyaletindeki bir hastanede, ölmek üzere olan 57 yaşındaki kalp hastasını, domuzun kalbi kurtardı. Bu ameliyatın dünyada bir birinci olduğunu açıklayan Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki vazifeli tabipler, alınan özel müsaade sonrası Cuma gü…

ABD’nin Maryland eyaletindeki bir hastanede, ölmek üzere olan 57 yaşındaki kalp hastasını, domuzun kalbi kurtardı. Bu ameliyatın dünyada bir birinci olduğunu açıklayan Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki vazifeli hekimler, alınan özel müsaade sonrası Cuma günü yapılan ameliyatın 7 skent aydın haberlerit sürdüğünü, David Bennett isimli hastanın sıhhat durumunun güzel olduğunu duyurdu.

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran; kalbi, Bennett’a nakledilen domuzun, genetiğinin değiştirildiği açıklanırken böylelikle domuzun kalbinin, reddedilmeden insan bedeninde fonksiyon görebilmesi sağlandı. Genetiği değiştirilmiş hayvanların bu biçimde kullanılmasının, nakillerdeki organ sorununun aşılmasına yardımcı olması umuluyor.

Kalp nakli yapılan David Bennett

OrganDonor sitesine nazaran, ülkede 100 binden fazla kişi organ nakli bekliyor. ABD’de her gün, organ nakli için bekleyen 17 hasta hayatını kaybediyor.

Eylül ayında New York’ta araştırmacılar, domuzların hayvandan beşere nakiller için umut vadedebileceğini tez ederek bir deney yapmıştı. Deneyde, bir domuzun böbreği, beyin mevti gerçekleşmiş bir insanın bedenine yerleştirilmiş ve böbreğin bedende çalışmaya başladığı açıklanmıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.