Dünya, Erdoğan’ın sözlerini konuşuyor! ABD, Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerginlikte tarafını seçti

Dünya Haberleri Yunanistan’ın Türk jetlerine yönelik tacizi, Türkiye cephesinin büyük reaksiyonsiyle karşılaşmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan …

08.09.2022
Dünya, Erdoğan’ın sözlerini konuşuyor! ABD, Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerginlikte tarafını seçti

Dünya Haberleri

Yunanistan‘ın Türk jetlerine yönelik tacizi, Türkiye cephesinin büyük reaksiyonsiyle karşılaşmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde “Bir gece aniden gelebiliriz” kelamlarıyla Yunanistan‘a net bir ileti vermişti. Erdoğan’ın kelamları dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Mevzuyla ilgili son yorum ise ABD’den geldi.

“YUNANİSTA’IN EGEMENLİĞİ SORGULANAMAZ”

ABD Dışişleri Bakanlığı, VOA Türkçe’ye yaptığı yazılı açıklamada, ” Yunanistan‘ın bu adalar üzerindeki egemenliği sorgulanamaz” dedi.

“RUSYA’NIN İŞGALİ SIRASINDA NATO İÇİN GERGİNLİK YARARSIZ”

“Rusya’nın hâkim bir Avrupa devletini tekrar işgal ettiği bir devirde, NATO müttefikleri ortasındaki tansiyonu artırabilecek açıklamalar özellikle yararsız” sözlerini kullanan Bakanlık, tüm tarafları tansiyonu daha da arttırabilecek telaffuz ve aksiyonlardan kaçınmaya çağırdı.

“BİRLİKTE ÇALIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

ABD’nin tüm NATO üyelerini birlikte çalışmaya ve diplomatik tahlillere teşvik ettiğini belirten ABD Dışişleri, “NATO müttefiklerimiz Yunanistan ve Türkiye’yi bölgede barış ve güvenliğin korunması ve farklılıkların diplomatik yollarla çözülmesi için birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz” dedi.

GÜNLÜK BRİFİNGLERDE DE GÜNDEME GELDİ

Ankara-Atina gerginliği, ABD Savunma Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde de gündeme geldi. Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, “Size söyleyebileceğim şey; Bakan Austin’in geçmişte hem Türk hem de Yunan savunma bakanlarıyla görüştüğü ve yapan bir diyalog yoluyla Ege’deki tansiyonu azaltmaya yönelik uğraşların devam etmesi gerektiğini vurguladığıdır” dedi.

Yunan,Bakan,Abd,Türk ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.