Dubai’deki halka arz furyasına Emirates de katılabilir

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli havayolu şirketi Emirates, Dubai borsasında halka arzı kıymetlendiriyor Emirates ve bağlı üniteleri, halka …

16.11.2021
Dubai’deki halka arz furyasına Emirates de katılabilir

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli havayolu şirketi Emirates, Dubai borsasında halka arzı kıymetlendiriyor

Emirates ve bağlı üniteleri, halka arzlarda Abu Dhabi ve Riyad’ı yakalamak için adamlar atan Dubai Borsasında halka arz hazırlığında.

Dubai’de bir televizyon kanalına bahis hakkında konuşan Emirates Havayolları ve Kümesi İdare Şurası Lideri Pir Ahmed bin Said El Maktum “Emirates havayolları ve bağlı kümeler finansal piyasalara girişte rol alabilir.” tabirlerini kullandı.

Dubai bu ay 10 kamu şirketinin halka arz olacağını duyurmuştu. Halka arz edilecek şirketlerin ortasında Dubai Elektrik Su Kurumu (DEWA) da bulunuyor. Özel dal ve aile şirketleri de halka arz için cesaretlendiriliyor.

Abu Dhabi ve Riyad’da geçen sene milyar dolarlık halka arzlar gerçekleşirken Dubai geride kalmıştı. Dubai finans piyasalarında yeni vazifeye gelen Lider, bu durumu aksine çevirmek için bir grup adımlar atılacağını açıklamıştı.

Ay başından beri atılan bu adımlar, Dubai borsalarının toplam piyasa pahasının 21 milyar dirheme (5.6 milyar dolar) yükselmesinde tesirli oldu. Borsalar bugün yüzde 15’lik yükselişle 1 Kasım’dan beri yaklaşık yüzde 150 ralli yaptı. Gösterge endeks bu periyotta yüzde 13.6 arttı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.