Dolar 10 lirayı gördü

Dolar/TL kurunda ABD enflasyonuyla hızlanan üst istikametli hareket tesirini devam ettiriyor. Dolar/TL kuru üzerindeki fiyatlamalarda Türkiye …

12.11.2021
Dolar 10 lirayı gördü

Dolar/TL kurunda ABD enflasyonuyla hızlanan üst istikametli hareket tesirini devam ettiriyor. Dolar/TL kuru üzerindeki fiyatlamalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 18 Kasım’da gerçekleştireceği toplantıya ait beklentiler de rol…

Kur, 10 düzeyini de aşarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyini gördü.

Doların seyrinde son periyotta ABD’de beklentileri aşan ve 31 yılın en süratli yükselişini kaydeden enflasyon tesirli oldu. Türkiye özelinde Kasım ve Aralık ayı için sıkılaşan dış ödeme takvimi ve yaklaşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Heyeti toplantısı fiyatlamalarda öne çıktı.

Deutsche Bank kestirimini değiştirdi

Ortalarında Christian Wietoska ve Fatih Akçelik’in de bulunduğu Deutsche Bank ekonomistlerinin yayımladığı araştırma raporuna nazaran, çekirdek enflasyonun Ekim ayında beklenenden düşük gelmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son cari açık vurgusuyla bankanın faiz indirimiyle ilgili beklentileri de değişti.

Haftaya yapılacak TCMB toplantısında 100 baz puanlık bir indirim beklediklerini belirten Deutsche Bank ekonomistleri, 16 Aralık’ta 100 baz puanlık bir indirim daha yapılmasını beklediklerini ve yıl sonu faiz beklentilerini de yüzde 15’ten yüzde 14’e düşürdüklerini söyledi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.