Değişim sinyali gibi hareket! Bakan Elvan’ın yerine geçeceği söylenen Nureddin Nebati gece yarısı peş peşe paylaşım yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu yolda ben, faizi savunanla bir arada olamam” kelamları sonrası kulislerde Bakan Elvan’ın vazifeden alınacağı öne …

26.11.2021
Değişim sinyali gibi hareket! Bakan Elvan’ın yerine geçeceği söylenen Nureddin Nebati gece yarısı peş peşe paylaşım yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu yolda ben, faizi savunanla bir arada olamam” kelamları sonrası kulislerde Bakan Elvan’ın vazifeden alınacağı öne sürülmüştü. Bu gelişmelerin akabinde Bakan Elvan’ın yerine geçeceği konuşulan Bakan Yardımcısı Nebati’den dikkat çeken faiz paylaşımları geldi. Faiz indirimi konusunda kararlı olunması gerektiğini belirten Nebati, “Düşük faiz siyasetimizi her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer kararlıyız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde faizle ilgili açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Enflasyonda maalesef arzuladığımız düzeyde değiliz. Hedeflediğimiz büyümenin önkoşulu fiyat istikrarından geçiyor. Enflasyonla gayret kararlılığımızı çok net bir biçimde gösteriyor, iç talep gelişmelerini çok yakından takip ediyor, gerektiğinde makro ihtiyati önlemleri gecikmeden alıyoruz. Enflasyonla uğraşta kararlı olduğumuz sürece döviz kuru istikrara kavuşacak, ülke risk primi düşecektir” sözlerini kullanmıştı.

“FAİZİ SAVUNAN ARKADAŞLARIMIZ KUSURA BAKMASINLAR”

Bu kelamların akabinde AK Parti’nin küme toplantısında faiz indirimiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden parti içindeki birtakım isimlere yüklenmişti. Elvan’ın faizle ilgili kelamlarına tepki gösterdiği söylenen Erdoğan, küme toplantısındaki konuşmasında, “Bu çabada bir arada yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla bir arada olamam, olmam. Bu misyonda olduğum sürece faizle uğraşımı sonuna kadar sürdüreceğim ve enflasyonla çabamı de sürdüreceğim” demişti.

BAKAN YARDIMCISI NEBATİ’NİN İSMİ GEÇİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamalarından sonra Bakan Elvan’ın misyonundan alınacağı argümanları kulisleri hareketlendirdi. Bakan Elvan’ın koltuğuna Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati‘nin oturacağı öne sürüldü.

“FAİZLERİN DÜŞÜRÜLMESİ GEREKMEKTE”

Bu gelişmelerin akabinde Bakan Yardımcısı Nebati’nin Twitter hesabından peş peşe attığı tweetler ise bir değişim olacağına yoruldu. Faiz konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birebir çizgide olan Bakan Yardımcısı Nebati tweetlerinde dikkat çeken tabirlere yer verdi. Faiz indirimin kararlı olduklarını vurgulayan Nebati, “Mevcut piyasa şartlarında siyaset faizinin enflasyonun altında tutulmasında rastgele bir sorun yoktur. Talep enflasyonunu azaltmak için faizlerin arttırılması gerekirken, global salgının neden olduğu arz enflasyonunu azaltmak için faizlerin düşürülmesi gerekmektedir. ” dedi.

FAİZ İNDİRİMİNDE KARARLILIK

Nebati, “Son kur atağında gerçek dalda türbülanslar yaşansa da ekonomimiz tüm gücünü korumaktadır. Hakikaten yeni kurulan şirket sayısı geçen yıla nazaran artarken, kapanan ya da konkordato ilan eden şirket sayısı azalmaktadır. Karşılıksız çıkan çek oranları da tarihi taban düzeyindedir. 2013’ten beri düşük faiz siyasetimizi her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız. Milletimizin bağımsızlığı için verdiğimiz gayrette olduğu üzere, bugün de Milletimiz ile elbirliği içinde ekonomimizin bu bağımsızlık gayretinden de Allah’ın müsaadesi ile zaferle ayrılacağız.” tabirlerini kullandı.

Bakan Yardımcısı Nebati’nin tweetleri şöyle:

“Türkiye İktisat Politiğini tüm ezber ve ön kabullerimizi bir yana bırakarak, bilimsel datalar ışığında netleştirelim ve bilgi karmaşasını ortadan kaldıralım. Türkiye iktisadını yalnızca döviz kurunu baz alan dar bakış açısı yerine büyük bir pencereden kıymetlendirmemiz gerekiyor. Yalnızca faiz ve döviz kuru ikilisini temel alan bir makroekonomik yaklaşım yerine düşük faiz yüksek üretim hacmine dayanan temel siyaset ekseninde yüksek istihdam, yüksek ihracat, düşük cari açık ve düşük dış borç hedeflenmektedir.

“KUR BASKISINI AZALTACAĞIZ”

Düşük faiz avantajı ile birlikte ihracat artışından elde ettiğimiz geliri ithalatımızın kıymetli ölçüde kalemleri olan güç, hammadde ve orta malı yatırımlarına yönlendireceğiz. Bu sayede hem enflasyon üzerindeki kur baskısını azaltacağız hem de istihdamın artmasını sağlayacağız.

Yakın ekonomik sürece baktığımızda 2019 yılında Çin’de başlayan Kovid-19 salgınına karşın, IMF’ye nazaran, 2020 yılında G20’de büyüyebilen iki iktisattan birisiyiz. Ama herkesin bildiği üzere ekonomimizin kıymetli ölçüde sorunu cari açıktır. Bu da bizi daima dış borca bağımlı tutmuştur. Global salgın sonucu tedarik zincirlerinin aksadığı bir periyottan geçmekteyiz. Bu durum global çapta emtia, güç ve navlun fiyatlarının fahiş oranlarda süreç görmesine neden olmuştur. Yani enflasyon yalnızca ülkemizde değil, global çapta ortaya çıkan dönemsel bir meseledir.

“ATAKLAR ZİYAN VERMEZ”

Düşük faiz siyasetimiz sonucu TL’ye yapılan manipülatif ataklar ekonomimize önemli ziyanlar veremez. Örneğin; bankacılık dalının sermaye yeterlilik oranı yasal ve gaye oranın hayli üzerindedir. Bunun yanında bankacılık kredilerinin geri dönüşlerinde hiçbir badire yoktur.

“MÜCADELE EDECEĞİZ”

Bu siyasetimize yönelik manipülatif kur ataklarının olduğu bir periyottan geçiyoruz. Bunlarla gayrette, tüm kesitlerin, bize dikte edilmiş “yüksek faiz, düşük enflasyon” siyasetinin yanlışlığını yapısal cari açık veren ülkemiz özelinde tekrar değerlendirmelerini öneriyorum. Sonuç olarak, pandemi sonrası devirde de ülkemiz genç nüfusu, yetişmiş işgücü, çağdaş lojistik altyapısı, gelişen teknolojisi ve düşük faiz ortamı üzere birçok cazip yatırım imkanlarıyla istikrarlı bir formda kalkınmasını sürdürecek ve müspet ayrışmaya devam edecektir.

İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.