Çin’de olaylı banka protestosu: Polis ile protestocular arasında arbede çıktı

Çin’in Henan eyaletindeki Zengzhou kentinde bankadaki paralarını çekemediklerini söyleyen vatandaşlar bankanın önünde protesto gerçekleştirdi …

21.07.2022
Çin’de olaylı banka protestosu: Polis ile protestocular arasında arbede çıktı

Çin’in Henan eyaletindeki Zengzhou kentinde bankadaki paralarını çekemediklerini söyleyen vatandaşlar bankanın önünde protesto gerçekleştirdi. Bankadaki paralarını çekemediklerini söyleyen yüzlerce kişi, hesaplarının sıfırlandığını fark edince Çin Halk Ba…

Çin’in Henan eyaletindeki Zengzhou kentinde bankadaki paralarını çekemediklerini söyleyen vatandaşlar bankanın önünde protesto gerçekleştirdi. Bankadaki paralarını çekemediklerini söyleyen yüzlerce kişi, hesaplarının sıfırlandığını fark edince Çin Halk Bankası’nın Zhengzhou şubesine akın etti.

Ellerinde “Birikimlerimizi istiyoruz” yazılı pankartlarla bankayı protesto eden göstericiler ve güvenlik vazifelileri ve ortasında arbede çıktı. Polis, çok sayıda kişinin gözaltına alındığını belirtirken, şova 3 binden fazla kişinin katılığı tez edildi.

NİSANDA KONU BAHİS OLDU.

Geçtiğimiz 18 Nisan’da bankalarda bulunan milyonlarca dolarlık mevduat donduruldu ve bankalar müşterilere bunun iç sistemlerdeki bir yenileme sonucu olduğunu söyledi. Lakin banka müşterileri, o vakitten beri bankalardan kendilerine mevzuyla ilgili rastgele bir açıklama yapılmadığını söyledi.

Yetkililer tarafından başlatılan soruşturmaya nazaran Henan Yeni Varlık Grubunundan kimi bireylerin bankaların çevrimiçi ticaret sistemlerine eriştiğini ve bunları manipüle ettikleri belirlendi. Yaşanan bu durumun akabinde bir dizi şüphelinin tutuklandığı açıkladı.

Protestoların amacındaki Henan bankasının, nisan ayında milyonlarca dolarlık mevduatı, banka sistemlerinde yenileme yapıldığı gerekçesiyle dondurduğu belirtiliyor.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.