Çin işkencesi Niyazi dedeyi ölüme götürdü

SELMAN CÖMERT78 yaşındaki Niyaz Nasır, Çin hükümeti tarafından zorla tutulan ve zulme uğrayan milyonlarca Doğu Türkistanlı’dan yalnızca biriydi …

23.12.2021
Çin işkencesi Niyazi dedeyi ölüme götürdü

SELMAN CÖMERT78 yaşındaki Niyaz Nasır, Çin hükümeti tarafından zorla tutulan ve zulme uğrayan milyonlarca Doğu Türkistanlı’dan yalnızca biriydi. ABD hükümetinin desteklediği Radio Free Asia’da yer alan bir habere nazaran, güvenlik nedeniyle isminin açıklanmasın…

SELMAN CÖMERT

78 yaşındaki Niyaz Nasır, Çin hükümeti tarafından zorla tutulan ve zulme uğrayan milyonlarca Doğu Türkistanlı’dan yalnızca biriydi. ABD hükümetinin desteklediği Radio Free Asia’da yer alan bir habere nazaran, güvenlik nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen sürgündeki bir Uygurlu, Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetindeki Tokkuzak ilçesinde bir devlet besin ofisinde çalışan Nasır’ın geçen yılın sonunda öldüğünü, cenazesinin Çinli yetkililer tarafından derhal defnedilmesi buyruğuyla ailesine teslim edildiğini söyledi.

Nasır’ın vefatıyla ilgili Çinli yetkililerden rastgele bir açıklama yapılmazken, toplama kampına götürülme nedeni de hala belirsizliğini koruyor.

RFA’daki habere nazaran, daha evvel Niyaz Nasır’ın Çin Komünist Partisi üyesi ve birebir vakitte memurlarından olan üç çocuğu, 2018’in sonlarında yaptıkları sanal görüşmede babalarının Tokkuzak’ın Opal kazasında bulunan kamptaki zayıf ve kırılgan manzarasından sonra kefaletle hür bırakılmasını talep etmişti.

Lakin güvenlik nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen kaynak, bu talebin Niyaz’ın sıhhatinin âlâ durumda olduğu ve “diğerlerinden daha güzel koşullar altında kaldığı” bilgisi verilerek yetkililer tarafından reddedildiğini öne sürdü.

Tokkuzak’taki ilçe yargı ofisinden bir yetkili, Nasır’ın vefatıyla ilgili rastgele bir rapor duymadığını ve ofistekilerin kamplardaki ölümlerle ilgili rutin olarak bilgilendirmediklerini söylerken, çocuklarının kefaletle hür bırakılması talebinin de kendisine ulaşmadığını bildirdi.

RFA’ya konuşan Tokkuzak’ın Bulaksu köyünde güvenlik müdürü, Nasır ve çocuklarının tıpkı köyde Hamlet No 6’da kaldığını, Nasır’ın 2018’de tutuklandığını ve kampta öldüğünü söyledi. İlçe besin ofisinde çalıştığını söyleyen kaynak, devlet memuru olan Nasır’ın “geçen yılın sonunda öldüğünü” bildirdi.

Nasır’ın çocuklarıyla da ilgili konuşan güvenlik müdürü, Abdülnasır, Abdülahad ve Amangül ismindeki çocukların ilçe besin ofisi, Çin Tarım Bankası ve Ticaret ve Sanayi İdaresi’nde çalıştığını söyledi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.