Bu süper mutasyon salgını resetleyebilir

EDA SANĞUGüney Afrika’da ortaya çıkan yeni Koronavirüs varyantı ’Omicron’la ilgili telaşlar olduğunu belirten Koranavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof …

03.12.2021
Bu süper mutasyon salgını resetleyebilir

EDA SANĞUGüney Afrika’da ortaya çıkan yeni Koronavirüs varyantı ’Omicron’la ilgili telaşlar olduğunu belirten Koranavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Çünkü yeni bir varyant ve çok sayıda mutasyon içeriyor.Bu mutasyonlar bilhassa lokasyonl…

EDA SANĞU

Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni Koronavirüs varyantı ’Omicron’la ilgili telaşlar olduğunu belirten Koranavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Çünkü yeni bir varyant ve çok sayıda mutasyon içeriyor.

Bu mutasyonlar bilhassa lokasyonlarına bakıldığında mevcut aşılardan kaçma durumu olabilir. Tabi bu sil baştan yeni bir dalgalanmaya neden olabilir mi? diye bir telaş var” dedi.
Omicronla ilgili tasaların olduğunu, bununla ilgili net bilgilerin bir iki hafta içinde netlik kazanacağına dikkat çeken Özlü, şunları kaydetti:

“Omicronla ilgili kaygılarımız var zira ortaya çıkan yeni bir varyant ve çok sayıda mutasyon içeriyor. Bu mutasyonlar bilhassa lokasyonlarına bakıldığında mevcut aşılardan kaçma durumu olabilir bu varyantın. Tabi bu sil baştan yeni bir dalgalanmaya neden olabilir mi ? diye bir korku var. Onun dışında tekrar mutasyonların bu varyanta çok kolay bulaşma özelliği kazandırdığı ve süratli yayıldığına dair de müşahedeler var bu varyantın görüldüğü ülkelerde hadise sayılarında çok süratli artış gözlendi. Bu direkt varyantla bağlantılı mi, değil mi net olarak bilmiyoruz ancak önümüzdeki bir iki hafta içerisinde sanıyorum bu bahiste daha kesin daha inançlı bilgilere ulaşacağız. O vakit daha net konuşabiliriz.” Ülkeler şimdiden çok dikkatli davrandığını vurgulayan Prof. Dr. Özlü, şu tabirleri kullandı:

‘Çünkü tekrar sil baştan başa dönmeyi kimse istemiyor. Ülkeler tekrar bir dalga ile sarsılmak istemiyorlar. O açıdan hem ferdî muhafaza önlemlerimizi dikkatli bir biçimde yerine getirmeliyiz hem de aşılarımızı kesinlikle tam doz hale getirmeliyiz. İki doz aşılı olanlar şayet vakti gelmişse üçüncü doz aşılarını yaptırmalılar. Aşı bu hususta değerli ölçüde teminatımız.” Prof. Dr. Özlü, “Havalar soğudu, yağışlar başladı kış mevsimi kendini gösteriyor artık kapalı ortamlardayız. Ofislerde iş yerlerinde kapalı yerlerde daha çok vakit geçirmek zorundayız. Münasebetiyle yeni bir artış trendi görülebilir” uyarısı yaptı. Varyantın daha kolay bulaştığı için tedirginlik yaşandığını vurgulayan Prof. Dr. Özlü, şunları söyledi: “Daha evvelden daima söylediğimiz üzere mümkün olduğu kadar kapalı yerlere kalabalık yerlere sokulmamak lazım” diye konuştu.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.