Borsa rekor tazeledi! Dolar ve euro yılın en yüksek seviyelerini güncelledi

Döviz kurları yükselişlerine yeni haftada da kaldığı yerden devam ediyor. Dolar ve euro, TL karşısında yılın en yüksek düzeylerini güncellerken …

06.06.2022
Borsa rekor tazeledi! Dolar ve euro yılın en yüksek seviyelerini güncelledi

Döviz kurları yükselişlerine yeni haftada da kaldığı yerden devam ediyor. Dolar ve euro, TL karşısında yılın en yüksek düzeylerini güncellerken, dolar 16,60 lirayı, euro ise 17,80 lirayı aştı.

Geçen haftanın kapanışını 16,42’den yapan dolar/TL, yeni haftaya da yükselişle başladı. Dolar/TL, bugün 20 Aralık sonrası en yüksek düzeyini 16,60’a çıkardı. 17,80’in üzerini test eden euro/TL’de de son 6 ayın en yüksek düzeyleri görüldü.

BİST 100 ENDEKSİ TARİHİ DÜZEYİN ÜZERİNE ÇIKTI

Borsa İstanbul’da BİST 100 Endeksi’nde ise yüzde 1,8’i bulan yükselişler yaşanıyor. Bugün kaydedilen yükselişlerle birlikte BİST 100 Endeksi tarihi düzeylerini 2.945 puanın üzerine çıkardı.

PETROL VARİL BAŞINA 120 DOLARIN ÜZERİNE ÇIKTI

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın Temmuz ayı petrol satış fiyatını yükseltmesinin akabinde haftaya varil başına 120 doların üzerine çıkarak başladı. OPEC+ ülkelerinin önümüzdeki iki ayda üretimi artırma kararına karşın Suudi Arabistan’ın fiyat artırımına gitmesi, petrol piyasasında arz sıkışıklığının devam ettiğine işaret etti.

Brent ham petrolün varil fiyatı erken skent aydın haberleritlerde 121.95 dolara kadar yükseldikten sonra yüzde 0,8 artıda 120,63 dolardan süreç gördü. Brent Cuma gününü de yüzde 1,8 artıda kapatmıştı. US Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli süreçlerin varil fiyatı üç ayın doruğu olan 120.99 doları gördükten sonra yüzde 0,8 artıda 119,8 dolardan süreç gördü. ABD petrolü Cuma günü yüzde 1.7 yükselmişti.

ALTININ SPOT PİYASADAKİ FİYATI DA YÜKSELDİ

Altın fiyatları, ABD’nin Hazine tahvili getirilerinde görülen hafif gerilemeden takviye bularak yükseldi, lakin en önemli merkez bankalarının para siyasetlerini süratle sıkılaştıracağı beklentileri altın piyasasında kırılganlık yaratmaya devam etti. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.1 artarak 1.853 dolara yükseldi.

PİYASALARIN RADARINDA NELER VAR?

  • Yurtiçinde bugün TCMB tarafından yayımlanacak aylık fiyat gelişmeleri raporunun akabinde, Mayıs ayı gerçek efektif döviz kuru endeksi verisi takip edilecek.
  • Bilgi gündeminin akabinde ise ortalarında 5 milyon memur ve emekliyi ilgilendiren 3600 ek gösterge konusunun da yer alacağı kabine toplantısı izlenecek.
  • TCMB’nin geçen hafta yayımladığı PPK özetlerinde de iletisini verdiği teminat, likidite, makroihtiyati önlemler de piyasalarda takip edilen bir öteki gündem hususu.
  • TL’de dolar karşısında yüzde 10’a yakın paha kaybının görüldüğü Mayıs ayında TCMB döviz satış ölçüsünü besbelli artırdı. Lakin bankacılar Nisan ortasından Mayıs ayının üçüncü haftasına kadar devam eden TCMB rezerv kayıplarının son iki haftada durduğuna dikkat çekti.
  • TCMB’nin milletlerarası net rezervleri Nisan ortasından 20 Mayıs’a kadar beş hafta içinde 9.6 milyar dolar düşüş kaydetti. Net rezervler ise geçen hafta 2.6 milyar dolar arttı.
  • Bankacıların açıklanan öncü bilgilerden yaptığı hesaplamaya nazaran TCMB geçen hafta da “rezerv kaybetmeden haftayı tamamlayabilecek” görünüyor. Piyasalar rezerv kayıplarının durmasının ya da sonlu artışa dönmesinin ne kadar müddetle devam edeceğini izleyecek.

Dolar,Fiyat,Petrol,Rezerv ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için İktisat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.