BoE/Bailey: Enflasyonun durumundan çok rahatsızım

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Andrew Bailey, ülkede artan enflasyondan son derece rahatsız olduğunu belirttiği konuşmasında, “Hedef …

16.11.2021
BoE/Bailey: Enflasyonun durumundan çok rahatsızım

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Andrew Bailey, ülkede artan enflasyondan son derece rahatsız olduğunu belirttiği konuşmasında, “Hedef düzeyin üzerinde olan enflasyona ait istediğimiz rota bu değil.” sözlerini kullandı

Bailey, İngiliz parlamentosunda hazine komitesi üyelerinin bankanın para siyasetlerine ait sorularını yanıtladı.

Enflasyondan rahatsız olduğunu vurgulayan Bailey, “Enflasyonun durumundan çok rahatsızım. Bu bahiste çok net olmak istiyorum. Maksat düzeyin üzerinde olan enflasyona ait istediğimiz rota bu değil.” tabirlerini kullandı.

Bailey, bankanın kasım ayında siyaset faizini artırmaya çok yaklaşmasına karşın faiz oranının sabit tutulmasına karar verdiğini kaydetti.

Daha evvel yaptığı değerlendirmelerin piyasalar tarafından faiz artış sinyali olarak yorumlamasına değinen Bailey, kendisinin hiçbir vakit bankanın kasım ayında faiz artıracağını söylemediğini belirtti.

Bailey, “Ancak, enflasyon gayesinin önceliğini ve orta vadeli enflasyon beklentileriyle olan ilişkisini tekrar vurgulamak açısından bir yol gösterici olarak, bu noktada ayağımızı yere basmamızın kritik olduğunu düşündüm.” sözünü kullandı.

İngiltere Merkez Bankası, 4 Kasım’dan yaptığı açıklamada, siyaset faizinin yüzde 0,1 düzeyinde, varlık alım maksadının ise 875 milyar sterlinde sabit bırakılmasına karar verildiğini bildirmişti.

BoE Para Siyaseti Konseyi (Monetary Policy Committee-MPC) tutanaklarında, siyaset faizini sabit tutma istikametindeki kararın ikiye karşı yedi oyla, tahvil alım programını sabit tutma kararının ise üçe karşı altı oyla alındığı belirtilmişti.

Bankanın siyaset faiz kararının akabinde yapılan basın toplantısında konuşan BoE Lideri Bailey, ülkede enflasyonun Nisan 2022’de yüzde 5 civarına ulaşarak tepe yapmasını beklediklerini söylemişti.

İngiltere’de tüketici fiyat endeksi bu yılın eylül ayında yüzde 3,1 artış kaydetmişti.

Banka, enflasyonda amaç düzeyini yüzde 2’de tutmaya devam ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.