BM’den Mali’de 132 sivilin öldüğü saldırılara ilişkin soruşturma

MINUSMA’dan yapılan yazılı açıklamada, Mali’nin iç kısımlarında yer alan Bandiagara bölgesindeki Bankass ilçesine düzenlenen 132 kişinin öldüğü …

22.06.2022
BM’den Mali’de 132 sivilin öldüğü saldırılara ilişkin soruşturma

MINUSMA’dan yapılan yazılı açıklamada, Mali’nin iç kısımlarında yer alan Bandiagara bölgesindeki Bankass ilçesine düzenlenen 132 kişinin öldüğü terör ataklarının şiddetle kınandığı belirtildi.Açıklamada, Bandiagara’nın bununla birlikte ayrıyeten ülkenin kuzeyindeki Gao…

MINUSMA‘dan yapılan yazılı açıklamada, Mali‘nin iç kısımlarında yer alan Bandiagara bölgesindeki Bankass ilçesine düzenlenen 132 kişinin öldüğü terör ataklarının şiddetle kınandığı belirtildi.

Açıklamada, Bandiagara’nın bununla bir arada ayrıyeten ülkenin kuzeyindeki Gao’da da son devirde sivillerin terör kurbanı olduğu anımsatılarak, MINUSMA’nın bu 2 bölgede de ataklara ait soruşturma yürüteceği kaydedildi.

Mali’de hafta sonu Bankass ilçesinin Dianweli, Diallassagou ve Deguessagou köylerine düzenlenen terör taarruzlarında 132 sivil ömrünü yitirmişti.

Hükümet hücumları şiddetle kınamış, 21 Haziran’dan başlayarak 3 günlük ulusal yas ilan edilmişti.

Yine hafta sonu Gao’da düzenlenen terör taarruzunda da 20 sivil hayatını kaybetmişti.

Sahel bölgesinde ‘3 ülke sınırı’ olarak bilinen Burkina Faso, Mali ve Nijer, son yıllarda terör örgütü El Esas’a bağlı kümeler ile IŞİD’in taarruzlarına maruz kalıyor.

Mali’de 2013’ten bu yana konuşlu yabancı askeri misyonlara karşın ülkedeki örgütler akınlarına devam ediyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.