Bloomberg HT tüketici güveni ön endeksi tarihi düşük seviyelerde

Bloomberg HT Tüketici İnanç Ön Endeksi Kasım ayında bir evvelki ayın son endeksine nazaran yüzde 1,79 artarak 49,72 olurken beklenti ön endeksi …

16.11.2021
Bloomberg HT tüketici güveni ön endeksi tarihi düşük seviyelerde

Bloomberg HT Tüketici İnanç Ön Endeksi Kasım ayında bir evvelki ayın son endeksine nazaran yüzde 1,79 artarak 49,72 olurken beklenti ön endeksi yüzde 6,41 azalarak 54,79 pahasını aldı, tüketici itimadı böylelikle tüm alt kalemleriyle tarihi düşük…

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketim eğiliminde bir artış gözlenirken, iktisadın mevcut durumuna ait algı ve geleceğe ait beklentilerde gerileme devam etti.

Döviz kurları ve enflasyon oranlarındaki artış gerilemenin kıymetli nedenleri ortasında görünüyor. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi bir evvelki aya nazaran yüzde 6,41 azalarak 54,79 kıymetini aldı.

Öteki taraftan, içinde bulunduğumuz periyodun sağlam tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 26,42 artarak 43,01 pahasını aldı. Endeksin genel düzeyinin düşük olması iniş ve çıkışlarda oransal değişimi yüksek tutuyor. Tüketim eğilimi, enflasyon beklentilerindeki artış ve yıl sonunun yaklaşmasına bağlı olarak öne alınan talep ile üst çıkmış olabilir.

Tüketici İtimadı tüm alt kalemleriyle tarihi düşük düzeylerde seyretmeye devam etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.