BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, yüksek fiyatlardan marketlerin sorumlu tutulmasına tepki

“Ortakakıl Konferansları 2022″de konuşan BİM İcra Heyeti Üyesi ve Besin Perakendecileri Derneği (GPD) Lideri Galip Aykaç, yüksek fiyatlarla …

23.02.2022
BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, yüksek fiyatlardan marketlerin sorumlu tutulmasına tepki

“Ortakakıl Konferansları 2022″de konuşan BİM İcra Heyeti Üyesi ve Besin Perakendecileri Derneği (GPD) Lideri Galip Aykaç, yüksek fiyatlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Fahiş fiyatların sorumlusu olarak marketlerin gösterilmesine tepki gösteren Aykaç, bu…

Ortakakıl Konferansları 2022“de konuşan BİM İcra Şurası Üyesi ve Besin Perakendecileri Derneği (GPD) Lideri Galip Aykaç, yüksek fiyatlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Fahiş fiyatların sorumlusu olarak marketlerin gösterilmesine tepki gösteren Aykaç, bu durumdan rahatsız olduklarını söyledi.

Aykaç, üretici enflasyonu yüzde 93.53 iken tüketici enflasyonun ise yüzde 48.69 oranında gerçekleştiğine işaret ederek, ortadaki farkın organize perakendenin enflasyona kalkan olduğunun net bir göstergesi olduğunu söyledi.

Aykaç, “Enflasyonla çabada vurgulamak istediğimiz en değerli konu, etiketlerde gördüğümüz fiyat artışlarının kaynağının bizler olmadığının artık kabul edilmesidir. Her şeyimizle kayıtlı kurallı fkent aydın haberleriliyet gösteren, her vakit her türlü kontrole açık şeffaf işletmeleriz. Son periyotta yapılan kontrollerde talep edilen bilgileri sağlamak için yalnızca bu süreçlere özel çalışan takımlar oluşturacak hale geldik. Bu kadar kontrol, hatta niçin müstehcen ve olumsuz olduğumuzu bilmeden savunmaya maruz bırakıldığımız, sonunda bir bulguya da erişilemediği bir ortamda hala fahiş fiyatla damgalanmamız bizleri son derece üzmektedir.” dedi.

“BİZLERİN HİSSESİ SON DERECE SINIRLI”

Aykaç, “Nasıl ki döviz kurlarındaki artışta sebebin döviz ofisleri, akaryakıt artırımında akaryakıt istasyonları olmadığı üzere bizlerin de buradaki hissesinin son derece hudutlu olduğunu söylemek isterim” diye konuştu.

Perakende içinde organize kanadın hissesinin Türkiye’de yüzde 55 düzeyinde olduğunu belirten Aykaç, “Birçok kaynağa nazaran organize perakendenin büyüdüğü her ülkede enflasyon düşüyor. Gelişmiş ekonomilerde bu oran %90’lara tırmanmış ve %90’lar düzeyinde organize perakendeye sahip ülkelerde enflasyonun %5’lerin altında seyrettiği görülüyor” değerlendirmesinde bulundu.

“BİRBİRİNE YAKIN FİYATLARIN OLUŞMASI REKABET GEREĞİ”

Tüm fiyat artışlarının sorumlusu organize perakende dalıymış üzere bir algı idaresi yapılmaya çalışıldığını belirten Aykaç, bilakis organize perakende bölümünün ölçek iktisadı münasebetiyle enflasyonla çabada kilit rol oynadığını vurguladı.

Marketlerdeki benzeşen fiyatların ağır rekabetin bir sonucu olduğunu söyleyen Aykaç, “Fiyatların mümkün olan en düşük düzeyde tutulması için ağır bir rekabet kaçınılmazdır. Hasebiyle benzeşen fiyatlar ağır bir rekabetin sonucudur. Yalnızca besin eserlerinde değil, ağır rekabetin yaşandığı her eser kategorisinde birbirine yakın fiyatların oluşması rekabetin tabiatı gereğidir” dedi.

5 ZİNCİR MARKETE 2.7 MİLYON LİRA CEZA KESİLMİŞTİ

Rekabet Konseyi, Kovid-19 salgını sürecinde, perakende besin ve paklık eserleri ticareti yapan zincir marketler ile hali hazırda görülenin tedarikçileri pozisyonunda olan üretici ve toptancı düzeyindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak yürütülen soruşturma sonucunda beş zincir market ve bir tedarikçi şirkete idari para cezası vermişti.

Karara nazaran BİM’e 958 milyon 129 bin 194 lira, CarrefourSA’ya 142 milyon 469 bin 772 lira, Migros’a 517 milyon 672 bin 762 lira ve A-101’e 646 milyon 582 bin 329 lira olmak üzere 5 zincir markete toplamda 2 milyar 649 milyon 223 bin 94 lira idari para cezası verilmişti.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.