Biden-Şi görüşmesinde Tayvan polemiği

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Lideri Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Jinping videokonferans yoluyla yapılan ikili tepede bir ortaya geldi …

16.11.2021
Biden-Şi görüşmesinde Tayvan polemiği

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Lideri Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Jinping videokonferans yoluyla yapılan ikili tepede bir ortaya geldi.İki önderin 3. kez bir ortaya geldikleri tarihi görüşmesine dair birinci ayrıntılar geldi.AFP’de yer alan habere gö…

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Lideri Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Jinping videokonferans yoluyla yapılan ikili tepede bir ortaya geldi.

İki önderin 3. sefer bir ortaya geldikleri tarihi görüşmesine dair birinci ayrıntılar geldi.

AFP’de yer alan habere nazaran, Biden, Çinli mevkidaşına insan hakları ihlalleri konusunda “endişeleri” olduğunu ve Tayvan’ın statüsünü değiştirmek ismine mümkün hareketlere karşı uyardı.

Çin devlet medyası Şi’nin Biden’ı Tayvan’ın bağımsızlığını teşvik etmesinin “ateşle oynamak” olduğu konusunda uyardığını duyurdu.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying de “yapıcı ve verimli” olarak nitelediği görüşmenin, karşılıklı anlayışı geliştirmeye yardımcı olduğunu tabir etti.

Üst seviye bir ABD’li yetkili ise görüşmenin planlanandan uzun bir biçimde yaklaşık 3 buçuk saat sürdüğünü ve birçok mevzuda “sağlıklı müzakereler” yapıldığını bildirdi. Yetkili, beklendiği üzere tepede rastgele bir bahiste çığır açacak bir gelişme yaşanmadığını da ekledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.