Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’dan itiraf

Belarus Devlet Lideri Aleksander Lukaşenko, Polonya hududuna giden göçmenlere kendisine bağlı güçlerin yardım etmiş olmasının ‘büyük olasılık …

20.11.2021
Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’dan itiraf

Belarus Devlet Lideri Aleksander Lukaşenko, Polonya hududuna giden göçmenlere kendisine bağlı güçlerin yardım etmiş olmasının ‘büyük olasılık’ olduğunu söyledi. Lukeşonko, göçmenlerin davetle getirildiği tezlerini ise kabul etmedi.Belarus Devlet Lider…

Belarus Devlet Lideri Aleksander Lukaşenko, Polonya hududuna giden göçmenlere kendisine bağlı güçlerin yardım etmiş olmasının ‘büyük olasılık’ olduğunu söyledi. Lukeşonko, göçmenlerin davetle getirildiği savlarını ise kabul etmedi.

Belarus Devlet Lideri Lukaşenko, Brüksel’in, Belarus-Avrupa Birliği sonundaki ‘göçmen akışını kendisinin organize ettiği’ tarafındaki suçlamalarını da reddetti.

Fakat BBC’ye mülakat veren Lukaşenko, “Biz Slav’ız, kalp taşıyoruz. Tahminen de (bizden) birileri yardımcı olmuş olabilir.” dedi.

Lukaşenko, Belarus’un göçmenlerin Polonya’ya geçişlerine yardım edip etmediği istikametindeki soruya ise, “Bence bu katiyetle mümkün. Biz Slav’ız ve kalp taşıyoruz. Askerlerimiz göçmenlerin Almanya’ya gitmek istediğini biliyor. Tahminen de biri onlara yardım etti. Ben bununla ilgilenmeyeceğim bile.” diye konuştu.

POLONYA: BELARUS, GÖÇMENLERİ KAMYONLARLA TEKRAR SONA TAŞIYOR

Euronews’in haberine nazaran, Polonya hükümeti, Belarus’u, Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenlerin iki ülke hududundan ayrılmasından birkaç saat sonra, kamyonlarla tekrar hududa taşıyarak yasa dışı yollardan geçmeye zorlamakla suçladı.

Polonya Hudut Muhafızları Sözcüsü Anna Michalska, perşembe akşamı, süreksiz kampların boşaltılmasından yalnızca birkaç saat sonra Belarus makamlarının yüzlerce göçmeni kamyonlarla geri getirdiğini ve onları karanlıkta geçmeye zorladığını söyledi. Michalska, “Belaruslular zorla geçme teşebbüsünün olduğu bölgeye daha fazla göçmen getiriyor. Birinci etapta 100 kişi vardı fakat Belarus tarafı kamyonlarla daha fazla insan getirdi, sonra 500 kişi oldu.” tabirini kullandı.

BELARUS-POLONYA HUDUDUNDAKİ GÖÇMENLER BEKLEYİŞLERİNİ KAPALI ALANDA SÜRDÜRÜYOR

İki ülke hududunda, Avrupa’ya göçme arayışındaki şahıslar hudut bölgesindeki kapalı alanda bekleyişlerine devam ediyor. Belarus’un Grodno kentindeki hudut uzunluğunda, çoğunluğu Irak’tan vize alarak Belarus’a gelen, Avrupa’ya göçme hayaliyle bu ülkeden de Polonya’ya geçmeye çalışanlar kendileri için ayrılan lojistik merkezindeki kapalı alanda geceyi geçirdi. Günlerdir Polonya hududu uzunluğundaki çadırlarda bekleyen çok sayıda çocuk ve bayanın bulunduğu 2 bin civarındaki kişi, uzun bir ortadan sonra birinci defa sıcak bir ortamda uyudu. Çok az sayıda kişi geceyi bina dışında kurdukları çadırlarda geçirdi.

İNSANİ YARDIMLAR SÜRÜYOR FAKAT YETMİYOR

Belarus hükümeti ve halkı, istekli kuruluşlar vasıtasıyla merkezde bulunanlara insani yardımlarını sürdürüyor. Merkezin önünde, Belarus Acil Durumlar Bakanlığı, Belarus Kızılhaç vazifelileri ve gönüllülerden oluşan grup çadırlarda günde iki öğün sıcak yemek yardımı yapıyor. Su, hijyen ve tuvalet muhtaçlığının da giderildiği alanda, giyecek ve battaniye yardımı vakit zaman yetersiz kalıyor.

24 SAAT TIBBİ YARDIM YAPILIYOR

Göçmenlerin bulunduğu alanda vakit zaman rahatsızlananlar oluyor. Lojistik merkezin çabucak yanında göçmenlere tıbbi takviye için 2 ambulans ve sıhhat takımları bekliyor. Sıhhat vazifelileri, edilen talepnun hayli fazla olduğunu, bilhassa diş ve boğaz ağrısıyla, bayanların gebelikle ilgili şikayetlerle tıbbi yardım istediğini belirtiyor. Belarus Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamada, merkezin yanında bulunan acil sıhhat takımlarının 24 saat hizmet vereceği belirtilerek, yalnızca bir gün içinde 80 bireye sıhhat hizmeti sağlandığı, 5 şahsa ambulans içinde müdahale edildiği ve 2 kişinin de hastaneye götürüldüğü kaydedildi.

TELEFONLAR İÇİN ŞARJ SORUNU

Göçmenler ortasında en kıymetli problemlerden biri de merkezdeki elektrik sisteminin yetersiz kalması nedeniyle akıllı telefonlarını şarj edememeleri. Pek çok kişi, sık sık merkeze gelen gazetecilere ve yardım kuruluşu görevlilerine telefonlarını şarj edip sonraki gün getirmeleri isteğinde bulunuyor. Telefonlar yüzünden bağlantıları kopuk olan göçmenler, bir yandan da gazetecilere kendileriyle ilgili gelişmeleri ve Avrupa’ya geçip geçemeyeceklerini soruyor.

GÖÇMENLERE SES BOMBALI VE KÖPEKLİ MÜDAHALEYE SORUŞTURMA

Öte yandan Belarus Devlet Hudut Komitesi, 16 Kasım’da Belarus-Polonya hududunda Polonya hudut muhafızlarının göçmenlere yönelik müdahalesi ile ilgili soruşturma başlattı. Komiteden yapılan açıklamada, Polonya güvenlik güçlerinin Belarus topraklarındaki göçmenlere müdahalede bulunulduğuna dikkat çekilerek, olay yerinde biber gazı etken unsuru bulunduğu, bu unsurun gaz bombaları, gaz silahları için mermiler ve tazyikli sular içinde polis ve askere hizmet veren özel araçlarda kullanıldığına dikkat çekildi.

Bu hususun insan sıhhati üzerinde olumsuz tesire sahip olduğu da belirtilerek, ses bombalarının da olayda kullanıldığı kaydedildi. Açıklamada, olay sonrası 4’ü bayan ve biri çocuk, 30’dan fazla kişinin tıbbi yardım için Belarus tarafına edilen talepda bulunduğu söz edildi. Ayrıyeten Belarus-Litvanya hududunda Klevitsa bölgesinde, Litvanya hudut muhafızlarının bu ülke tarafına geçenlerin üzerine köpekleri saldırtması ve Belarus tarafına itmesiyle ilgili de soruşturma yapıldığı aktarıldı.

Belarus-Polonya hududunda 8 Kasım’dan bu yana, Avrupa’ya göçme arayışıyla çoğunluğu Irak ve Suriye’den gelerek Belarus üzerinden Polonya’ya geçmeye çalışan şahıslar, ormanlık alanda kendi kurdukları kampta ve hudut önünde bekleyişini sürdürüyordu. Bu bireyler dün, hudut uzunluğunda kurdukları kampı büsbütün boşaltarak, Belarus hükümetinin bölgede hazırladığı kapalı alana geçmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.