Başkanın iyimserliği endekse yansımadı

KARAR EKONOMİEkonomi idaresinin aldığı kararlar TL’ye kıymet kaybettirmeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı aldığı Eylül …

01.12.2021
Başkanın iyimserliği endekse yansımadı

KARAR EKONOMİEkonomi idaresinin aldığı kararlar TL’ye kıymet kaybettirmeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı aldığı Eylül ayından bu yana TL gelişmekte olan ülke para üniteleri ortasında en çok kıymet kaybeden para ünitesi oldu.Dolar/TL k…

KARAR İKTİSAT

İktisat idaresinin aldığı kararlar TL’ye bedel kaybettirmeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı aldığı Eylül ayından bu yana TL gelişmekte olan ülke para üniteleri ortasında en çok paha kaybeden para ünitesi oldu.

Dolar/TL kuru 13.50 düzeyini test ederek tarihi bir rekora imza attı. Kurdaki artışla ilgili açıklama yapan Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Lideri Mahmut Asmalı, ‘’Kurdaki artışta kamu ve özel kesimin yıl sonu döviz ödemeleri de tesirli oldu. Oynaklığın 10-15 gün içerisinde yerine oturacağını düşünüyoruz. Önümüzde devirde olumlu tablo bekliyoruz” dedi. Türkiye’nin kasım ve aralık aylarında yurt dışından alınan krediler nedeniyle yüklü döviz ödemeleri olduğunu kaydeden Asmalı, kamu ve özel kesimin borç ödemeleri için dolar talebinin de kurun yükselmesinde tesirli olduğunu ve bunun süreksiz olduğunu söyledi.

Önümüzdeki devirde olumlu tablo bekliyoruz diyen Asmalı’nın iyimserliği MÜSİAD Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi’ne (SAMEKS), yansımadı. MÜSİAD tarafından hazırlanan SAMEKS’in Kasım 2021 sonuçları açıklandı. Buna nazaran, mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, kasımda evvelki aya nazaran 3 puan azalarak 52,3 düzeyinde gerçekleşti.

Endekste gözlenen ivme kaybında hizmet kesimi endeksinin evvelki aya nazaran 4,6 puan azalarak 50,5 puana gerilemesi tesirli olurken, sanayi dalı endeksi ise evvelki aya nazaran 1,6 puan arttı ve 57 puanlık düzeyiyle olumlu görünümünü sürdürdü. Bununla birlikte; hizmet bölümünde tedarik süreçleri ve istihdamda yaşanan ivme kaybı ise, bu devirde ekonomik aktiviteye dair karışık bir tablo sunuyor. Sanayi dalında satın alım alt endeksindeki süratli artışa rağmen üretimin evvelki aya nazaran ivme kaybetmesi, döviz kurundaki artış eğilimiyle birlikte imalatçıların ön satın alımlara yöneldiğini ve gelecek periyoda yönelik olası girdi maliyetlerini azaltmayı tercih ettiğini gösteriyor.

‘DÜŞÜK FAİZ YÜKSEK KURU DESTEKLİYORUZ’

MÜSİAD yeni devir vizyonunu “Vizyoner 21” etkinliğinde tanıtımında konuşan MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı ‘’Ekonomide bir siyaset değişikliği görüyoruz daima bir arada. Düşük faiz yüksek kur, fazla ihracat sıfır cari açık denkleminde bir telaffuz gelişti. Biz bunu destekliyoruz. İhracatımız çok güzel düzeylere geldi, yıl sonunda bir rekor ihracat artışımız olacak’’ değerlendirmesinde bulundu. Asmalı, sanayicilerin ve iş insanlarının kur farkından etkilenmesinin önüne geçilmesi için kurumlar vergisinin düşürülmesi gerektiğini de belirterek ‘’Malum şu anda yüzde 25 kurumlar vergisi, yüzde 23’e düşecek. Biz bunun yüzde 20’ler düzeyine düşürülmesinin gerekli olduğunu söylüyoruz’’ sözlerini kullandı.

‘TL ÜZERİNDE ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR’

Merkezi programına konuk olan MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı, Türkiye iktisadının kur ve faiz üzere iki parametre kadarye hapsedilemeyeceğini ve 2021 ihracat datalarına bakıldığında kur düzeyini ekonomik bilgilerle izah etmenin güç olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Bloomber HT yayınına katılan Asmalı Türkiye iktisadının hassas bir periyottan geçtiğini ve Türk Lirası üzerinde farklı bir algı oluşturulmaya çalışıldığını tabir etti. Asmalı açılamasını şu halde sürdürdü: ‘’ Türkiye 2020 yılına baktığımız vakit bilhassa ikinci çeyreğinde 152,5 milyar dolarlık gayrısafi yurtiçi hasılaya ulaştı. 2021 yılında bu oranı yüzde 21,7 artırarak 188.5 milyar dolar düzeyine çekti yani dolar bazında bir artış kelam gelimi edilen.Dolayısıyla üretim çarklarımızın döndüğü, kapasite kullanım oranlarının çok önemli bir formda arttığı bu türlü bir ortamda kurların bu hareketini ekonomik datalarla izah etmemiz sahiden güç.’’

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.