Bakanlık enerji yoksulluğunu gizledi

Milletvekillerinin artan enerji maliyetlerinin vatandaşlar üzerindeki etkisini ölçmek için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na verdiği soru …

12.11.2022
Bakanlık enerji yoksulluğunu gizledi

Milletvekillerinin artan enerji maliyetlerinin vatandaşlar üzerindeki etkisini ölçmek için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na verdiği soru önergeleri eksik yanıtlanıyor. Bakanlık soru önergelerine verdiği yanıtlarda kesinti sayısı yerine elektriği kesik abone sayısını açıklıyor.

3.4 MİLYON KESİNTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bakanlığın bu yöntemle verileri gizlediğini savunarak “2021 yılında elektrik abonelerine toplam 3 milyon 449 bin kesinti uygulanırken bakanlık artık kesinti sayısı yerine elektriği kesik olan mevcut abone sayısının 425 bin olduğunu açıklayarak yaşanan enerji yoksulluğunu gizlemeye çalışıyor” dedi. Sürekli yapılan zamlarla vatandaşların derin bir enerji yoksulluğu yaşadığını ifade eden Ahmet Akın “Vatandaş faturaları ödemekte zorlanıyor” dedi. Akın, Bilgi Edinme Yasası kapsamında her ay yaptıkları başvurulara gelen yanıtlara göre 2021 yılında toplam 3 milyon 449 bin aboneye elektrik kesintisi uygulandığı bilgisini verdi. Akın, tek başına bu verinin bile Türkiye’de yaşanan enerji yoksulluğunu gösterdiğini vurguladı.

Bakanlık Enerji Yoksulluğunu Gizledi 1

‘Veri cambazlığı yapıyorlar’

Bakanlığın son dönemde kesinti sayısını gizlemek için ilginç bir çaba içerisine girdiğini ifade eden Ahmet Akın “Artık belli bir dönemde elektrik ve doğalgazda uygulanan kesinti sayıları yerine, elektrik ve doğalgazı kesik olan mevcut abone sayıları açıklanıyor” dedi. Akın, “Bir abonenin yıl içinde 11 ay boyunca elektriği kesik durumda olsa bile 1 ay elektriği açık kaldığı için kesinti verileri içine dahil edilmiyor. Bu çok açık bir veri cambazlığı ve kamuoyunu yanıltmaktır” ifadelerini kullandı.

Kesinti,Akın,Abone,Veri,Enerji ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/bakanlik-enerji-yoksullugunu-gizledi-7475302/

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.