Bahçeli’nin Ülkü Ocakları’nı ziyareti sırasında elinde tuttuğu harita Ankara-Atina hattındaki tansiyonu yükseltti

Ankara-Atina çizgisindeki tansiyon son devirde hiç düşmezken, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin Dava Ocakları’nı ziyareti sonrasında çekilen …

11.07.2022
Bahçeli’nin Ülkü Ocakları’nı ziyareti sırasında elinde tuttuğu harita Ankara-Atina hattındaki tansiyonu yükseltti

Ankara-Atina çizgisindeki tansiyon son devirde hiç düşmezken, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin Dava Ocakları’nı ziyareti sonrasında çekilen bir fotoğraf tansiyonu yeterlice yükseltti. Bahçeli’nin elinde görünen ve “Denizlerdeki Misakımillimiz” ibaresinin yer aldığı haritada birçok Yunan adası ve Girit’in Türkiye’ye ilişkin olduğunun görülmesi Yunan tarafını kızdırdı.

Mhp başkanı Devlet Bahçeli’nin Dava Ocakları’nı ziyareti sonrasında Twitter üzerinden paylaşılan bir fotoğrafta tuttuğu harita Yunanistan‘ı kızdırdı.

BİRÇOK YUNAN ADASI VE GİRİT TÜRKİYE’YE İLİŞKİN GÖRÜNÜYOR

Haritada, “Denizlerdeki Misakımillimiz” ibaresi yer alırken, birçok Yunan adası ve Girit’in de Türkiye‘ye ilişkin olduğu görülüyor. Fotoğrafa Yunan kamuoyundan tepki gelirken ülkenin çok okunan gazetelerinden Kathimerini, Yunan yetkililerin de bu kareye tepki gösterdiğini yazdı.

YUNAN’DAN KÜSTAH KELAMLAR: BU ATILIM SALDIRGAN VE PROVOKATİF

Ülkenin çok okunan gazetelerinden Kathimerini, “Yunan diplomatik kaynakları bu atılımın saldırgan ve provokatif olduğunu söyledi” yorumunu yaptı. Gazeteye konuşan diplomatik kaynaklar da, “Mkent aydın haberlerilesef bu manzara, bizim Türkiye ile her gün yaşadığımız ve tansiyonu tırmandıran çok uçtaki açıklamaların bir kısmı” sözünü kullandı.

“BU OLAYIN DÜZELTİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Yunan yetkililer, “Bir an evvel ülkemizin toprak bütünlüğünü kuşkuda bırakan bu kabul edilemez olayın düzeltilmesini bekliyoruz” dedi.

TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ORTASINDAKİ TANSİYON YÜKSEK

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki bağlantılar son aylarda kötüleşmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, En son Mart ayında Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i İstanbul’da ağırlamıştı. O devirde bağlar güzelleşirken kısa bir mühlet sonra karşılıklı sert açıklamalar ile münasebetlerde bozulma meydana gelmişti. Alakaların kötüleşmesinin sebeplerinden biri olarak da Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ABD’ye gitmesi ve burada Türkiye aksisi lobi yapması gösterilmişti.

Yunan,Türkiye ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.