BAE: OPEC + muhtemelen üretim stratejisine bağlı kalacak

Büyük petrol üreticilerinden oluşan OPEC + koalisyonu, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) nazaran, üretimi her ay günlük 400 bin varil artırma …

16.11.2021
BAE: OPEC + muhtemelen üretim stratejisine bağlı kalacak

Büyük petrol üreticilerinden oluşan OPEC + koalisyonu, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) nazaran, üretimi her ay günlük 400 bin varil artırma planına muhtemelen bağlı kalacak.

BAE Güç Bakanı Suhail Al Mazrouei’nin bu yorumları, Ummanlı mevkidaşının yorumları ile benzerlik gösteriyor ve 23 ülkeden oluşan koalisyonun en azından kimi üyelerinin ABD’nin üretimin daha süratli artırılması yolundaki baskısına direnmeye devam ettiğini işaret ediyor.

Mazrouei, Adipec petrol ve doğalgaz konferansına katılmak için bulunduğu Abu Dhabi’de yaptığı değerlendirmede, “400 bin devam ediyor ve bu ölçü kâfi olmalı” dedi. Mazrouei, Suudi Arabistan ve Hindistan güç bakanları ile katıldığı bir panelin akabinde konuştu. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortaklarının bir sonraki toplantısı 2 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

Ham petrol fiyatları bu yıl, iktisatların koronavirüs pandemisinden toparlanması ve büyük üreticilerden oluşan OPEC + koalisyonunun arzı kısması ile birlikte yaklaşık yüzde 60 yükselerek varil başına 80 doların üzerine çıktı. Yüksek güç fiyatları enflasyonun yükselmesine neden oluyor. Petrol fiyatlarının ABD’de yedi yılın tepesine çıkmasından telaş duyan Lider Joe Biden, OPEC + koalisyonuna üretimi daha süratli artırmaları konusunda baskısını artırıyor.

Mazrouei, OPEC + koalisyonunun üretimi artırmaya muhtaçlık duymadığını, çünkü petrol piyasasının gelecek yılın başında arz açığından arz fazlasına döneceğini söyleyerek, “Hepimizin bildiği ve dünyada tüm uzmanların söylediği şey, arz fazlasına sahip olacağımız. Bu nedenle paniğe gerek yok, sakin olmamız gerek” dedi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.