Aydın yerel: MHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın’dan Jeotermal Domates Seralarına tam puan

Aydın haberine nazaran Aziziye Belediye Lideri Muhammed Cevdet Orhan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Lider Yardımcısı ve Erzurum …

26.09.2022
Aydın yerel: MHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın’dan Jeotermal Domates Seralarına tam puan

Aydın haberine nazaran Aziziye Belediye Lideri Muhammed Cevdet Orhan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Lider Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın’a Jeotermal Dayanaklı Domates Seralarını gezdirdi.

Aziziye Belediye Lideri Muhammed Cevdet Orhan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Lider Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın‘a Jeotermal Takviyeli Domates Seralarını gezdirdi. Seralardaki üretim sürecini yerinde gören Prof. Dr. Kamil Aydın, “Belediyeciliğin yalnızca alt ve üstyapı çalışmalarından ibaret olmadığını göstermesi açısından bu seralar çok özel bir örnek ve çok değerli bir yatırımdır” dedi.

MHP Erzurum Vilayet Lideri Naim Karataş ve Aziziye İlçe Lideri Murat Karadaş’la birlikte Aziziye Belediyesi’nin Jeotermal Takviyeli Domates Seralarını gezen MHP Genel Lider Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, Lider Muhammed Cevdet Orhan’dan bilgi aldı. MHP’li heyete seraların jeotermal güçle ısıtıldığını ve en soğuk kış günlerinde bile domates üretiminin mümkün olduğu bilgisini veren Lider Orhan, Erzurum’a bu yatırımı hem müteşebbisler için özel bir model, hem de vatandaşın ucuz domates tüketebilmesine imkan sağlamak için kazandırdıklarını tabir etti.

Türkiye’nin en ucuz domatesi

Seralardaki üretim ve hasat sürecini yakından gören MHP Genel Lider Yardımcısı Aydın, Vilayet Lideri Naim Karataş ve İlçe Lideri Murat Karadaş, fidelerdeki salkım domatesleri büyük bir hayranlıkla inceledi. Konuklarına, termal gücün kullanılması suretiyle yapılan üretimin halka ucuz tüketim avantajı sunduğunu da anlatan Aziziye Belediye Lideri Orhan, “Seralarımızda ürettiğimiz domateslerimiz şu anda Tarım Kredi Marketlerde 8,90 liradan satılıyor. Bu eserin muadili, yani salkım domatesin kilosu piyasada 25-30 lira ortasında değişen fiyatlarla satılıyor. Biz büsbütün maliyetine üretim yaparak bu eseri halkımıza çok daha ucuza ulaştırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Aydın‘dan besin bağımsızlığı vurgusu

MHP Genel Lider Yardımcısı Kamil Aydın ise, seraları gezdikten sonra natürel salkım domatesin tadına bakmayı da ihmal etmedi. Aydın, seralarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“Aziziye Belediyemizin müstesna bir tesisini ziyaret ettik. Hakikaten de Erzurum ismine gurur verici. Malumunuz artık dünyadaki çaba alanları yavaş yavaş soğuk savaş periyotlarının de ötesinde besin kesiminde ağırlaşıyor. M kent aydın haberleri lesef bunu söylemek zorundayız, besinde bağımsızlığını ilan edemeyen ülkeler büyük sorun yaşayacak. Bunun öngörüsünü rahat bir halde gören Aziziye Belediye Liderimiz bu özel yatırımı yapmış. Savaş sonrası besin krizi ortamında, hazır bölgemizin de bir jeotermal imkanı varken, bu türlü bir tesis kazandırmış Erzurum’a. Bunlar gurur verici şeyler. Tonlarca domates hasadı yapılması ve bunun Tarım Kredi Koperatifleri üzerinden ucuz maliyetlerle arz edilmesi sevindirici. Allah’a şükür ‘Erzurum’dan hiçbir şey olmaz’ mantığından kurtuluyoruz. Bu domatesle başladı, mükemmel bir tesis, besin pahası çok yüksek başka eserlerle de devam edecek. Erzurum’a, bölgemize büyük katkılar sağlayacak bir tesis. Yani belediyecilik yalnızca altyapı, üstyapı, proje üretmek değil, halkımızın öteki alanlardaki en temel gereksinimlerine da yanıt verebilmektir. Ben liderimize ve takımına canı gönülden teşekkür ediyorum.” – ERZURUM

Kaynak: aydın haberleri / Lokal

Domates,Seralar,Erzurum,Başkanı,Aydın,Mhp,Başkan,Gıda,Ucuz,Üretim ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.