Aydın yerel haberleri: Aydın’ın kırsal mahallelerinde şifa kaynağı pekmez yapımı hız kazandı

Aydın haberine nazaran Aydın’da güz periyoduna girilmesi ile birlikte bağbozumu ve pekmez dönemi da başladı. Aydın’da güz periyoduna …

06.10.2022
Aydın yerel haberleri: Aydın’ın kırsal mahallelerinde şifa kaynağı pekmez yapımı hız kazandı

Aydın haberine nazaran Aydın’da güz periyoduna girilmesi ile birlikte bağbozumu ve pekmez dönemi da başladı.

Aydın‘da güz periyoduna girilmesi ile birlikte bağbozumu ve pekmez dönemi da başladı. Bilhassa kırsal kısımlarda gelenek haline gelen pekmez imali asırlar öncesi sistemlerle yapılıyor. Evvel özel teknelerde ayakla üzümden çıkarılan sular şıra haline aldıktan sonra kalaylı bakır kazanlarda kaynatılarak pekmez yapılıyor.

Kendine has kokusu ve özelliği ile dikkat çeken üzüm pekmezi, tüm Türkiye’de olduğu üzere Aydın’da da yüzyıllardır süren klasik usullerle hazırlanmaya devam ediyor. Yaklaşan kış ayları öncesi sürat kazanan pekmez üretimi çerçevesinde Köşk ilçesi Ilıdağ Mahallesi’ndeki vatandaşlar da kolları sıvadı. Mahallede ikamet eden Alparslan Ersoy, kış aylarında yaygın olarak tüketilen katkısız ve organik üzüm pekmezinin doğal güç deposu olduğunu belirtti.

Bu yıl üzümlerin kaliteli ve sulu olduğunu söz eden ve pekmez imali hakkında bilgiler veren Alparslan Ersoy, “Önce toplanan üzümler üzüm sıkımı için özel olarak yapılmış teknelerde ezdirilerek şurup haline getirilir. Bu şurup daha sonra odun ateşinde kalaylı bakır kazanlarda kaynatılarak pekmez haline dönüştürülür. Bu süreç büsbütün organik olup, hiç bir katkı hususu yoktur. Kış aylarında bol bol tüketerek sağlımızı doğal yollarla muhafazaya çalışıyoruz. Çok şükür bu sene üzümler kaliteli ve sulu. O nedenle pekmezlerimiz bol olacak” dedi.

Pekmezin yararları nelerdir?

Mide hastalıkları ve ülsere düzgün geldiği bilinen pekmez ayrıyeten; astım ve bronşit hastalıklarında, soğuğa karşı beden direncinin arttırılmasında kullanılır. Atletler için güç deposudur. Bebeklerin ve çocukların zeka ve bedensel gelişimine yardımcı olur. – AYDIN

Kaynak: aydın haberleri / Lokal

Pekmez,Üzüm ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.