Aydın haber… Didim’de yılın ahisi seçildi

Aydın haberi… Aydının Didim ilçesinde Ahilik Haftası kutlamalarında odaya kayıtlı en eski bayan üyelere teşekkür plaketi verilirken ilçede …

23.09.2022
Aydın haber… Didim’de yılın ahisi seçildi

Aydın haberi… Aydının Didim ilçesinde Ahilik Haftası kutlamalarında odaya kayıtlı en eski bayan üyelere teşekkür plaketi verilirken ilçede yılın ahisi ise otel işletmecisi Zinet İğneci seçildi.

Aydının Didim ilçesinde Ahilik Haftası kutlamalarında odaya kayıtlı en eski bayan üyelere teşekkür plaketi verilirken ilçede yılın ahisi ise otel işletmecisi Zinet İğneci seçildi.

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Didim Mesleksel Eğitim Merkezi işbirliğiyle Mesleksel Eğitim Merkezi bahçesinde gerçekleştirilen Ahilik Haftası kutlamalarına Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Belediye Lider yardımcısı Yusuf Deveci, AYESOB Lideri Muhammet Ali Künkçü, Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Şerif Erul, Didim Sürücüler ve Arabacılar Odası Lideri Savaş Cengiz, Hikmet Atilla, İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Ş.Sait Üstündağ, Okul Müdürü Hüseyin Şap ile siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, oda üyeleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Şerif Erul ise konuşmasında pandemi sebebiyle iki yıldır Ahilik Haftasını kutlayamadıklarını söz ederek “Oda olarak 3100 üyemiz var. 2 yıldır haftayı kutlayamadık. Eski üyelerimize veriyorduk; bu sene en eski bayan üyelerimize plaket vermek istedik. Şu an odamızda 800 bayan üyemiz var. Bayan üyelerimiz çoğalmaya başladı. Bu türlü olunca da bu sene bu formda olsun istedik. Ahi Evran Kültürünü anlattık. Bu kültür yardımlaşmaya ve dayanışmayı anlatır. Bu kültürü yaşatmamız lazım. İçimizde bu kültürü yaşatan esnaflarımız var. Bizde bunu yaşatmaya uğraş ediyoruz.” dedi.

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Lideri Muhammet Ali Künkçü Ahiliğin başka bir kültür olduğunu belirterek “Ahi Cihan bu yana ahilik üç temel üzerine heyetidir. Bunlar akıl, ahlak ve yürek yani kahramanlıktır. Bu manada ahiliğin sürdürülmesi noktasında esnaflarımıza büyük misyonlar düşüyor.” dedi. Künkçü konuşmasında tüm Didimlilere mahallî esnaftan alış veriş yapılması davetinde bulundu.

Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca konuşmasında ahiliğin dünyanın en eski teşkilatlanması olduğunu söz ederek, devrin en eski iktisatçısı ve felsefecisi olan Ahi Cihan’ın, bu meslek örgütüne kusursuz bir halde olarak kurduğunu belirtti. Osmanlı’dan bu teşkilatın lonca tertibi olarak devam ettiğini belirten Kaymakam Kuruca “Bu sadece bir iktisatça bir oluşum değil tıpkı vakitte felsefik bir oluşumdur. Ahi dediğimiz güzel huylu cömerttir, özdendir, hukuku uygular sadece iktisadi değil hak yolunda kurulan bir teşkilattır. Bugün Ahi Evran’ın kurduğu bu teşkilatı odalarla bunu yaşatmaya çalışıyoruz. Yapmamız gereken şey bu kültürü dünyaya ihraç etmek ve buna öncü olmaktır” dedi.

Konuşmaların akabinde yöresel halk oyunları grupları şovlarını sundu. Akabinde İlçe Kaymakamı Kuruca ve AYESOB Lideri Künkçü tarafından ilçede yılın ahisi seçilen otel işletmecisi Zinet İğneci’ye ahilik kıyafeti giydirildi ve teşekkür plaketi verildi. Akabinde ilçede yılın ahisi olarak seçilen bayan esnaflar Türkan Alım Kavak (Bayan Kuaför) Yadigar Demirci (Çay Ocağı) ve Makbule Çakıcı (Bayan Kuaför) ilçe protokolünce teşekkür plaketleri verildi. Akabinde hatıra fotoğrafı çektirildi. Kutlamanın sonunda davetlilere tavuklu pilav ile helva ikram edildi. – AYDIN

Kaynak: aydın haberleri / Mahallî

Ahi,Oda,Didim,Esnaf,Başkan,Kültür,Kadın,Eski,Ahilik ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.