Ayçiçek yağında indirim beklentisi hayal oldu

Türkiye yağ piyasasında belirleyici rol oynayan Trakya Birlik, ayçiçeği yağ fiyatlarının düşmemesinin sebebi olarak maliyet artışlarını gösterdi …

27.01.2022
Ayçiçek yağında indirim beklentisi hayal oldu

Türkiye yağ piyasasında belirleyici rol oynayan Trakya Birlik, ayçiçeği yağ fiyatlarının düşmemesinin sebebi olarak maliyet artışlarını gösterdi. Trakya Birlik İdare Heyeti Lideri Şafak Kırbiç, “Ambalaj fiyatları 3 katın üzerinde bir artış gösterdi. 5 …

Türkiye yağ piyasasında belirleyici rol oynayan Trakya Birlik, ayçiçeği yağ fiyatlarının düşmemesinin sebebi olarak maliyet artışlarını gösterdi. Trakya Birlik İdare Heyeti Lideri Şafak Kırbiç, “Ambalaj fiyatları 3 katın üzerinde bir artış gösterdi. 5 litre teneke ambalajdan bahsedersek 5 liralardan 15 liranın üzerine çıktı” dedi.

Son periyotta fiyatı tırmanan ayçiçeği yağında, kıymetli ölçüde maliyet artışının ambalaj fiyatlarında yaşandığı, bu nedenle fiyatın düşmediği belirtildi.

“TENEKE AMBALAJ 5 TL’DEN 15 TL’YE ÇIKTI”

Geçen yıla oranla bir teneke yağın ambalaj fiyatı maliyetinin bugünle kıyaslandığında 3 katına çıktığını belirten Trakya Birlik İdare Konseyi Lideri Şafak Kırbiç şunları söyledi:

“Dünyada ayçiçeği fiyatlarında bir yükseliş meydana geldi. Bunu akabinde döviz kuru tetikledi, üste taşınmasına sebep oldu. Geçtiğimiz günlerde bir gevşeme oldu ayçiçek ve yağ fiyatlarında. Çekirdek ve yağ fiyatlarından kaynaklı bir yükseliş değil. Girdilerdeki yükseliş de maliyeti tetikledi. Ambalaj fiyatları 3 katın üzerinde bir artış gösterdi. 5 litre teneke ambalajdan bahsedersek 5 liralardan 15 liranın üzerine çıktı diyebilirim. Bu da ayçiçek yağ fiyatlarının üste çıkmasında az da olsa sebep oluşturmakta.”

Tüketicinin fiyatların düşük olması istikametinde bir beklenti içinde olduğunu lakin dünya piyasasında yaşanan artışa bağlı bir fiyat tarifesi uygulaması yaşandığını belirten Kırbiç, “Tüketicinin beklentisi fiyatın düşük olması tarafındadır. Bu gerçek bir gerçek. Ayçiçek üreticisinin de ayçiçek fiyatının yüksek olma beklentisi vardır. Dünyada şu anda besin enflasyonu yaşanmakta. Yalnızca ülkemizde değil bu, tüm besin eserlerinde diğer emtialarda önemli fiyat artışı var. Bir yılda emtia eserlerinde yüzde 100’ün üzerinde artış olan eserler var. İnsanların gelirlerinde artışlar olduğunda vakitle bu düzeyler insanlara olağan hale gelecektir” dedi.

KİŞİ BAŞI YAĞ TÜKETİMİ 12 LİTRE

Ülkemizde kişi başı ayçiçeği yağı tüketiminin 12 litre olduğunu belirten Kırbiç, “Trakya Birlik’in yıllar prestiji ile değişmekle birlikte ortalama 160-170 bin ton rafine yağ üretimi var. Bu da Türkiye pazarının yüzde 20’ye yakın bir kısmı. Bu kendi fabrikalarımızda rafine edilip tüketicinin hizmetine sunulan, Türkiye’de de kalitesi tartışılmayan bir yağ” dedi.

Trakya Birlik’in tohum dağıtımına başladığını söyleyen Kırbiç, “48 kooperatifimizde ayçiçeği tohum satışlarımız başlamıştır. Bu bahsettiğimiz artışlar tohum bölümüne de yansıdı, önemli artışlar kelam gelimi edilen. 48 kooperatifimiz de dün prestiji ile tüm tohum çeşitlerimizin satışına başlanmıştır” diyerek Edirne bölgesinin erken ekim yaptığını ve Şubat ayı prestiji ile iklim kaidelerinin uygun olması halinde ekime başlayacağını söyledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.