Atlanta Fed Başkanı Bostic’ten faiz artışı tahmini

Para siyaseti patikasına ait net beklentilerini kamuoyuna açıklayan Fed üyeleri ortasına Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic de katıldı. Bostic …

19.11.2021
Atlanta Fed Başkanı Bostic’ten faiz artışı tahmini

Para siyaseti patikasına ait net beklentilerini kamuoyuna açıklayan Fed üyeleri ortasına Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic de katıldı. Bostic, 2022’ye ait faiz artışı beklentisini öne çekti.

Fed’de faiz zamanlaması iddialarını netleştiren üyelerin sayısı artıyor.

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic 2022 yaz aylarında Fed’in faiz artışı yapması gerekeceğini söyleyerek faiz kestirimini öne çekti.

İstihdam piyasasının pandemi öncesi düzeylere 2022 yaz aylarında geleceğini öngören Bostic “Bu noktada faiz siyasetimizi normalize etmeyi denemenin uygun olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

New York Fed Lideri John Williams, uzun vadeli fiyat beklentilerinin bir kesim yükseldiğini belirtirken bunun izlenmesi gereken bir trend olduğunu lisana getirdi.

Fed dışından ihtarlar geliyor

Fed dışından gelen ihtarlar ise sıkılaşmanın hızlandırılması tarafında. Wharton profesörü Jeremy Siegel’e nazaran enflasyonun yakında yumuşayacağına dair bir işaret olmadığı için Fed sıkılaşma takvimini hızlandırmalı.

Siegel Fed’in gitmesi gereken süratli sıkılaşma patikasına piyasaların hazır olmadığını da ekledi. Siegel geçtiğimiz yıl enflasyonun yükseleceğini öngören az sayıdaki uzmandan biriydi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.