At çalındıktan sonra ahırın kapısı kapandı

KARAR DIŞ HABERLERBilim insanlarının, çok sayıda mutasyon içeren Omicron varyantının, mevcut Delta varyantından daha süratli yayılabileceğine …

06.12.2021
At çalındıktan sonra  ahırın kapısı kapandı

KARAR DIŞ HABERLERBilim insanlarının, çok sayıda mutasyon içeren Omicron varyantının, mevcut Delta varyantından daha süratli yayılabileceğine dair kaygıları İngiltere’de gerçeğe dönüşüyor. Birleşik Krallık genelinde tespit edilen Omicron hadiselerinin sayısı…

KARAR DIŞ HABERLER

Bilim insanlarının, çok sayıda mutasyon içeren Omicron varyantının, mevcut Delta varyantından daha süratli yayılabileceğine dair telaşları İngiltere’de gerçeğe dönüşüyor. Birleşik Krallık genelinde tespit edilen Omicron hadiselerinin sayısı 160’a ulaştı. İngiltere hükümeti bunun üzerine, Omicron varyantının yayılmasını önlemek gayesiyle, yurt dışından ülkeye seyahat edeceklere Kovid testi zaruriliği getirildiğini açıkladı. Sıhhat Bakanı Sajid Javid, İngiltere’ye girişte test zorunluluğunun 7 Aralık’ta mahallî skent aydın haberleritle 04.00’ten itibaren uygulamaya konacağını belirtti.

Bu tarihten itibaren ülkeye seyahat eden 12 yaşından büyük yetişkinlerin, süratli antijen testi yahut PCR testi ile Kovid olmadıklarını belgelemeleri gerekecek. Mevcut kurallar, ülkeye giriş yapan şahıslardan test istemiyor, fakat iki gün içinde yapacakları Kovid testi negatif çıkana dek kendilerini karantinaya almasını gerektiriyordu. İngiltere ayrıyeten yarından itibaren Nijerya’yı da kırmızı listeye ekleyeceğini açıkladı. Seyahat şirketleri, seyahat öncesi Covid testi zorunluluğunu “sektöre vurulan bir darbe” olarak eleştirdi. Evvelki hafta Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantının akabinde İngiltere 10 Afrika ülkesini kırmızı listeye eklemişti.

Bu ülkelerden seyahat edenlerin İngiltere’ye varışta 10 gün otelde karantinaya girmesi gerekiyor. Varyantın yayılmasını önlemek hedefiyle bilim insanlarının tavsiyesi doğrultusunda üçüncü doz destek aşıların uygulamasını hızlandırma kararı alındı. Hükümetin kararı doğrultusunda, 18 yaş üstü herkes üçüncü doz aşı olabilecek. Lakin Bilimsel Pandemik Grip Modelleme Grubu’nun bir üyesi olan Profesör Mark Woolhouse hükümetin Omicron’u durdurmak için çok geç kaldığını söyledi. Woolhouse, varyantın şu anda ülkede hayli süratli bir halde yayıldığını belirterek, hükümet tarafından uygulamaya konulan tedbirleri “at çalındıktan sonra ahır kapısını kapatmak” olarak nitelendirdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.