Aşısızlara rica değil yaptırım lazım

EDA SANĞUKovid hadiselerini pahalandıran Koronavirüs Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Akın Kaya “Kişisel gözetici önlemlerimizle aşı ile ilerlemek …

20.11.2021
Aşısızlara rica değil yaptırım lazım

EDA SANĞUKovid hadiselerini pahalandıran Koronavirüs Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Akın Kaya “Kişisel gözetici önlemlerimizle aşı ile ilerlemek zorundayız. Fakat biz görüyoruz ki, bunlara çok dikkat edilmiyor” dedi. Prof. Dr. Kaya, aşılamada düşüş görüldüğü v…

EDA SANĞU

Kovid hadiselerini pahalandıran Koronavirüs Bilim Heyeti üyesi Prof. Dr. Akın Kaya “Kişisel gözetici önlemlerimizle aşı ile ilerlemek zorundayız. Lakin biz görüyoruz ki, bunlara çok dikkat edilmiyor” dedi. Prof. Dr. Kaya, aşılamada düşüş görüldüğü ve aşıya ikna olmayan vatandaşlar olduğunu vurgulayarak, şu sözleri kullandı: “Bunları da ikna etmeye çalışıyoruz. Aşı yaptırmayanlara yönelik kısıtlama uygulanma çalışmalarını çok istemiyoruz. Bir yandan da ülkemizin üretim yapması gerekiyor. Yasaklarla, kısıtlamalarla ilerlemek istemiyoruz.” Aşının artık toplumsal bir sorumluluk olduğunu söyleyen Kaya, “Artık gnüde 200 ve üzerinde hasta kaybetmek istemiyoruz. Biz tabipler için çok acı verici. Hasebiyle herkesin bir toplum sorumluluğu içerisinde aşılamaya kıymet vermesini bekliyoruz” dedi.

Öte yandan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın “Halkımızdan salgınla çabanın kurallarına uymasını, ertelenen, vakti gelen dozları çabucak yaptırmasını istiyoruz. Sıhhat topluluğumuzdan aşı kararsızlarını aydınlatmak için takviye, tüm medyadan aşı için kamu irtibatı hizmetinde daha fazla ısrar bekliyoruz” sözleri tenkitlere neden oldu. Toplumsal internet hesabından “Bugünkü can kaybımız 226; şaşırtan değil, zira yürürlükteki tek kısıtlamamız gece 12’den itibaren başlayan müzik yasağı” diyen Prof. Dr. Bengi Başer, şunları söyledi: “Bakın dünya ne yapıyor ? Kısıtlamalar getiriyor; rica evresi aşıldı. Fransa, 65 yaş üstüne hatırlatma dozunu mecburi kıldı. Yaptırmayanların aşı karnesi geçersiz kabul edilecek. Almanya, 4. dalgada görülmemiş hadise sayısına ulaşılmasıyla, aşı olmak istemeyenlere karşı sert tedbirler uygulama kararı aldı.

Darısı başımıza.” Türk Tabipleri Birliği Pandemi Çalışma Kümesi üyesi Doç. Dr. Çağhan Kızıl ise şunları kaydetti: “İstemek yetmez. Dünyada aşısızların yayılımı arttırmasını önlemek için alınan önlemleri alın: test zaruriliği, kapalı alana giriş kısıtlaması, maske gerekliliği. Yaptırım gücü bizde değil, tweeti atanda.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.