Arpacık için doğal tedavi yöntemleri

Arpacık ya da it dirseği, göz kapaklarındaki yağ bezi kanallarının bakteriler ve mikroplar tarafından tıkanmasına, göz kapağında yağ ve …

29.12.2021
Arpacık için doğal tedavi yöntemleri

Arpacık ya da it dirseği, göz kapaklarındaki yağ bezi kanallarının bakteriler ve mikroplar tarafından tıkanmasına, göz kapağında yağ ve iltrehberaydin.comp dolu kızarık bir şişlik oluşmasına denir. Arpacık enfeksiyonuna; tıkanmış yağ bezeleri yahut bakteriler yol açar…

Arpacık ya da it dirseği, göz kapaklarındaki yağ bezi kanallarının bakteriler ve mikroplar tarafından tıkanmasına, göz kapağında yağ ve iltrehberaydin.comp dolu kızarık bir şişlik oluşmasına denir. Arpacık enfeksiyonuna; tıkanmış yağ bezeleri yahut bakteriler yol açar ve kirpiğin tabanında (dış hordeolum) ya da göz kapağının iç kısmındaki bezlerden birinde oluşur. Arpacık oluştuktan sonra, birçok vakit tabiatıyla sönüp kaybolur. Bununla birlikte, uzmanlar tarafından, arpacık çıkacağı hissedildiğinde ya da bölgedeki şişkinlik fark edildiğinde nemli bir bez ile bölgeye hafif kompres yapmanın, güzelleşme sürecini hızlandırıp bölgedeki hassasiyeti ve ağrıyı azalttığı söyleniyor.

ARPACIK TİPLERİ NELER?

Arpacık bir göz hastalığı olarak bilinse de bir cilt rahatsızlığıdır. Göz kapaklarında ve kirpik etraflarında bulunan bezlerde meyyit deri, kir, makyaj yahut yağ birikmesi sonucunda bu küçük deliklerin tıkanması ve iltrehberaydin.complanmasıyla oluşur. Çoklukla kolay bir hastalık olmasına karşın, kimi durumda cerrahi süreç ihtiyacı oluşturabilir.

İki çeşit arpacık bulunur:

1- Dış arpacık: Kirpik tabanında oluşur. Ekseriyetle kıl kökündeki bir iltrehberaydin.comp sonucu görülür. Sivilce üzere görünür.

2- İç arpacık: Göz kapağının içinde görülür. Çoğunlukla göz kapağında bulunan bir bezin enfeksiyon kapmasıyla oluşur.

ARPACIK VE ŞALAZYON ORTASINDAKİ FARK NEDİR?

Şalazyon, göz kapağının içinde ‘meibomian bezi’ ismi verilen, yağ üreten yapının büyümesine denir.

Bezin ağzı yağlı salgılarla tıkandığında oluşur.

Arpacıkta olduğu üzere, bakterilerin neden oluğu bir iltrehberaydin.complanma şalazyonda kelam gelimi edilen değil.

ARPACIK NEDEN OLUŞUR?

* Gözleri ovuşturmak.

* Nezleyken kirli ellerle gözlere dokunmak.

* Makyajlı ciltle uzun müddet durmak.

* Makyajı çıkarmadan ya da yeterlice temizlemeden uykuya geçmek.

* Vitamin, mineral eksikliği.

* Gerilimli ve yorucu günler geçirmek.

* Toza ve kire maruz kalmak.

*Gözün enfeksiyona meyilli oluşu.

* Bağışıklık sisteminin zayıf olması

* Yağ bezelerindeki tıkanma.

* Çok yağlı yiyecekleri sıklıkla tüketmek.

ARPACIK BELİRTİLERİ NELER?

* Göz kapağının kenarı boyunca, kirpik tabanlarında, çok ağrılı kırmızı bir yumru.

* Yumrunun merkezinde küçük bir iltrehberaydin.comp beneği.

* Göze bir şey kaçmış hissi

* Beğenilen kaşıntı hissi

* Işığa hassasiyet

* Göz kapağı kenar bölgesi boyunca çapaklanma

* Beğenilen sulanma

* Gözleri kapatırken ya da dokununca hissedilen kitle.

* Göz etrafında sarı iltrehberaydin.complanma.

* Gözyaşı kanallarının dışında biriken iltrehberaydin.comp kitlesi.

* Uyanırken gözleri açmada zorlanma.

ARPACIK KONUTTA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

* Bölgeye sıcak kompres yapmak: Günde 15 dakika olmak üzere iki sefer sıcak kompres uygulanabilir. Arpacığın üzerine çok fazla bastırılmamalı. 15 dakika beklettikten sonra yüz hafif ılık su ile yine yıkanmalı. Bu uygulama yapılırken göz kapalı olmalı. Uygulama gün içerisinde tekrar edilebilir. Sıcak kompres gözün şişmesine de mani olur. Şayet lens kullanılıyorsa sıcak kompres uygularken lensler kesinlikle çıkarılmalı.

* Papatya çayı: Arpacığa karşı tercih edilebilecek en tesirli yollardan biri de papatya çayı. Papatya çayı günde 2 kere uygulanarak göz kapağında arpacık oluşumuna neden olan faktörlerin giderilmesine yardımcı olur.

* Kekik yağı: Kekik yağı, pamuk yardımıyla arpacık çıkan bölgenin üzerine sürülür. Doğal bir antiseptik olarak bilinen kekik yağı, arpacığın güzelleşme sürecini hızlandırmaya da katkı sağlar.

* Patates: Rendelenmiş patates, pak bir beze sarılarak göz kapaklarının üzerinde bekletilir. Bu uygulama, arpacığın mikrobunun kırılmasına yardımcı olur.

ARPACIĞA CERRAHİ MÜDAHALE

İki ya da üç hafta boyunca, beğenilen sertleşen bir iltrehberaydin.comp bulunuyorsa ve doktor tarafından önerilen tedavilere karşın iyileşmiyorsa cerrahi tedavi yoluna gidilebilir. Göz kapağı içinde küçük bir kesiyle enfeksiyon büsbütün boşaltılıp temizlenir. Arpacık ameliyatının hedefi arpacıkta birikmiş iltrehberaydin.comp hususunu boşaltmak ve buradaki tıkanmış yağ bezlerini açarak kisti tekrar edilmeyecek formda yok etmektir.

Kapak bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra kapak içinde biriken yağ, etrafındaki duvarlar ile birlikte temizlenir. Operasyon, yaklaşık 5-10 dakika sürer.

Bu süreç, güzelleşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur, ağrı ve şişliği hafifletir.

ARPACIĞA SARIMSAK VE ÇAY YETERLİ GELİR Mİ?

Sarımsak, doğal antibiyotiklerden biri olarak bilinir. Arpacık çıkan bölgeye uygulanması yaygın olan bir besin eseridir. Arpacıkta, sarımsağın rendelenip ilgili bölgede bekletilmesi genel kullanım formu.
Ayrıyeten sarımsak tüketmenin de enfeksiyonların güzelleşme sürecini hızlandırdığı söyleniyor.

Ayrıyeten poşet çay usulü de arpacığa karşı uygulanan öteki formül. Demlenmiş ve ılımış poşet çay beğenilen bekletilerek uygulanır.

ARPACIKTAN KORUNMA YOLLARI

Göz hijyenine epey kıymet vermelisiniz. Ellerinizi sık sık gözlerine götürmediğiniz üzere, her gün nizamlı kirpik tabanı paklığı yapmalısınız. Kirpik tabanı paklığını; bebek şampuanı ya da göz- kirpik şampuanı ile yıkayarak yahut göz hekiminizin önerdiği solüsyonlarla yahut mendillerle silerek yapabilirsiniz.

Makyaj sırasında göz kalemini göz içine sürmek, rimeli kirpik köklerine getirmek yahut makyajla uyumak arpacık oluşumu riskini artırır.

Bu tekliflerin hepsinden evvel, kesinlikle kendi doktorunuza muayene olmalısınız.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.