Apple Store’da güpegündüz soygun: 652 bin TL’lik cihaz çaldılar

ABD’nin California eyaletindeki bir Apple Store önceki gün adeta yağmalandı. Yüzleri maskeli bir grup genç, müşteriler varken içeri girip iPhone, iPad ve bilgisayarları sırtlanıp çıktı.

05.12.2022
Apple Store’da güpegündüz soygun: 652 bin TL’lik cihaz çaldılar

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple’ın California, Palo Alto’daki mağazası önceki gün güpegündüz soyuldu.

Teknoloji şirketinin merkezinde bulunan mağazada yaşanan olay anbean kameralara kaydedilirken, çalınan iPad, iPhone ve Mac bilgisayarların maliyeti ise dudak uçuklattı.

Kamera kayıtlarında bir grup maskeli gencin masaların üzerinde tanıtım amaçlı duran cihazları çaldığı ve alarmların da devreye girdiğini gösteriyor. Fakat çalışanların müdahale etmediği anlarda mağaza içinde bulunan müşteriler, “Bir şey yapmalı mıyız” diye sorarken duyuluyor.

Fakat mağaza çalışanları ise müşterileri uyararak olayın hararetlenmesini engellemek için “Karışmayın” diyor.

Türkiye’de fiyatları 30 bin TL’lerden başlayan iPhone’ları, iPad’leri ve Mac bilgisayarları adeta talan eden hırsızların yaklaşık 35 bin dolar (yaklaşık 652 bin TL) değerinde cihazla kaçtığı öğrenildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, polis birimleri olayla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Soruşturma sürüyor, henüz kimseyi gözaltına almadık fakat hırsızların 18 yaşında ya da 20’li yaşların başında olduğunu düşünüyoruz” denildi.

Türkiye’de ve Avrupa’da olduğunun aksine ABD’deki Apple mağazalarında iPhone, iPad ve hatta MacBook’lar bile herhangi bir güvenlik kordonuyla bağlı değil. Fakat Apple, bu cihazların içinde bütünleşik hırsızlık engelleme sistemi bulunduğunu açıklamıştı. Bu cihazlar mağazanın WLAN sisteminden çıktıktan sonra otomatik olarak kapanıyor.

Mağaza ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Teknoloji sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/teknoloji/apple-storeda-gupegunduz-soygun-652-bin-tllik-cihaz-caldilar-7517873/

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.