ABD’de Senato liderleri Yellen’ın 15 Aralık uyarısı sonrası harekete geçti

ABD’de Hazine Bakanı Janet Yellen’ın borç limiti ile ilgili 15 Aralık’tan sonra temerrüt riskine dikkat çekmesi sonrasında Senato önderleri bir …

19.11.2021
ABD’de Senato liderleri Yellen’ın 15 Aralık uyarısı sonrası harekete geçti

ABD’de Hazine Bakanı Janet Yellen’ın borç limiti ile ilgili 15 Aralık’tan sonra temerrüt riskine dikkat çekmesi sonrasında Senato önderleri bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya katılan Senato Çoğunluk Önderi Chuck Schumer, ülkenin borçlanma…

ABD’de Senato Çoğunluk Önderi Chuck Schumer ve Azınlık Önderi Mitch McConnell, mevzu hakkında bilgiye sahip bir kaynağın Bloomberg’e verdiği bilgiye nazaran, ülkenin borç tavanını Aralık ortası civarında bir tarihte artırma muhtaçlığını görüşmek üzere Perşembe günü bir ortaya geldi.

Bu toplantı, Hazine Bakanı Janet Yellen’ın kanun yapıcılara Hazine’nin ABD hükümetinin faaliyetlerini finanse etmeye devam edebilmesi için kaynaklarının yetersiz kalabileceği senaryolar olduğunu söyleyerek, 15 Aralık’a kadar yasal borç tavanını yükseltememeleri durumunda ABD hükümetini temerrüt riski ile karşı karşıya bırakacaklarını işaret etmesinden iki gün sonra gerçekleşti.

Perşembe günkü toplantı, Schumer ve McConnell’ın, geçen ay finans piyasalarında sarsıntıya yol açan uyuşmazlığın akabinde, borç limitini çözmeye yönelik daha yumuşak bir yol aradıklarını işaret ediyor. Kongre kelam gelimi edilen tartışmaların akabinde kısa vadeli bir borç limiti artışını onaylamıştı. Bloomberg’e toplantı hakkında bilgi veren kaynak, mevzunun kamuoyuna açıklanmamış olmasından ötürü ismini vermedi. Bu toplantıya ait bir haber daha evvel Politico’da yer almıştı.

Schumer kararın partiler üstü alınmasında ısrarcı

Cumhuriyetçiler, Demokratlardan borç limitini Cumhuriyetçi Parti üyelerinin oyları olmaksızın artırmak için yorucu bütçe uzlaşma sürecini kullanmalarını isterken, Schumer, ülkenin borçlanma limitini artırmaya yönelik kararın partiler üstü alınması konusunda ısrarcı olmaya devam ediyor. Schumer, Salı günü yaptığı açıklamada, bu görüşünü tekrarladı. McConnell, bahis hakkında konumunun ne olduğuna ait soruya verdiği kısa karşılıkta, tavanın artırılacağı söyledi.

McConnell, “Temerrütten nasıl kaçınacağımız konusunu çözeceğiz. Bunu sürekli yaptık” dedi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.