ABD, Yunanistan’ın Türk F-16’larına S-300 ile kilit atmasına karşı 3 maymunu oynamaya devam ediyor

Güncel Haberler 23 Ağustos tarihinde Türk F-16’ları, NATO vazifesi uçuşları sırasında Girit Adası’nda konuşlu Yunanistan’a ilişkin Rus üretimi …

07.09.2022
ABD, Yunanistan’ın Türk F-16’larına S-300 ile kilit atmasına karşı 3 maymunu oynamaya devam ediyor

Güncel Haberler

23 Ağustos tarihinde Türk F-16’ları, NATO vazifesi uçuşları sırasında Girit Adası’nda konuşlu Yunanistan’a ilişkin Rus üretimi S-300 hava savunma sisteminden radar kilidi atılarak taciz edildi. Taciz bir mühlet devam ederken aktarılan habere nazaran meydana gelen durum, Yunanistan’ın kelam gelimi edilen bataryaları faal olarak kullandığını da ortaya çıkardı. Türk jetleri düşmanca harekete karşın planlı misyonlarını tamamlayarak üslerine emniyetle döndü.

“ABD’NİN NASIL YANIT VERECEĞİNİ MERAKLA BEKLİYORUZ”

Yunanistan’ın düşmanca hareketi sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunanistan, hava alanımızı ihlal ve uçaklarımıza taciz başlayan hasmane hallerini S-300 radar kilidi atma düzeyine çıkartarak aslında bize değil, NATO’ya ve müttefiklere meydan okumuştur. NATO’nun kıymetli ölçüde gücü Amerika. Türkiye’nin büsbütün kendi güvenlik muhtaçlıkları için olduğunu def kent aydın haberleri tle tabir ettiği S-400 sistemlerinin almasını güya kendi uçaklarına tehdit olarak görmüştü. Bu adımımız peşinatını ödediğimiz F-35 uçaklarının verilmemesinden her alanda savunma sanayi eserlerine ve hatta daha ötesine geçen ambargolara maruz bırakılmaya varan fiili hareketlerle karşılanmıştı. Artık tıpkı Amerika’nın Yunanistan’ın bir hava gücüne karşı S-300 sistemlerini harekete geçirmesine nasıl karşılık vereceğini merakla bekliyoruz.” demişti.

PENTAGON MEVZUYLA İLGİLİ SORULARI CEVAPSIZ BIRAKTI

ABD’nin Yunanistan’a vereceği tepki merak konusuyken, Pentagon ise bu aksiyonlara yönelik soruları karşılıksız bıraktı. Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder’a bugünkü basın toplantısında bir kent aydın haberleri muhabiri tarafından yine “Yunan S-300’leri NATO misyonu icra eden Türk F-16’larına kilit attı, bu sizce kabul edilebilir bir davranış mı?” sorusu yöneltti. Fakat Sözcü Patrick Ryder bu soruya da direkt karşılık vermekten kaçınarak, “Bu hususta söyleyebileceğim bir şey yok” dedi.

Kaynak: kent aydın haberleri / Kasım İleri – Yeni

ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.