ABD ile Japonya arasında çelik ve alüminyum tarifesi

ABD idaresi, Japonya ile çelik ve alüminyum ithalatındaki tarifeler konusunda müzakereleri başlatacağını bildirdi. ABD’nin Japonya ile …

13.11.2021
ABD ile Japonya arasında çelik ve alüminyum tarifesi

ABD idaresi, Japonya ile çelik ve alüminyum ithalatındaki tarifeler konusunda müzakereleri başlatacağını bildirdi.

ABD’nin Japonya ile müzakereleri başlatma kararı, 2018 yılından beri devam eden çelik ve alüminyum eserlerine yönelik gümrük vergisi uyuşmazlığında Avrupa Birliği (AB) ile sağlanan uzlaşmanın akabinde geldi.

ABD Ticaret Temsilciliğinden (USTR) yapılan açıklamada, görüşmelerin global çelik ve alüminyum dallarındaki çok kapasiteyi ele almayı, pazara yönelik şartları eski haline getirmeyi ve kritik sanayileri müdafaayı amaçladığını aktarıldı.

Çok kapasiteden kaynaklanan aksaklıkların ABD çelik ve alüminyum endüstrisi ile bu sanayilerdeki çalışanlar için önemli bir tehdit oluşturduğu vurgulanan açıklamada, görüşmelerin yüksek standartları teşvik etmek, iklim değişikliği de dahil ortak telaşları ele almak ve Çin üzere ticareti bozan piyasa dışı siyasetleri ve uygulamaları destekleyen ülkelere mahzur olmak için fırsat sunduğu kaydedildi.

ABD, 2018 yılında “ulusal güvenlik” gerekçesiyle ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulama kararı almıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.