6 milyon kişiyi ilgilendiren icra affıyla hangi borçlar silinecek? Nereye müracaat edilecek? İşte tüm soruların yanıtları

Ekonomi Haberleri TBMM’ye sunulacak düzenleme ile 6 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira fiyatındaki icralık borcu tasfiye …

06.09.2022
6 milyon kişiyi ilgilendiren icra affıyla hangi borçlar silinecek? Nereye müracaat edilecek? İşte tüm soruların yanıtları

Ekonomi Haberleri

TBMM’ye sunulacak düzenleme ile 6 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira fiyatındaki icralık borcu tasfiye edilecek. Devlet, elektrik, su, doğalgaz, telefon üzere temel gereksinimlere ilişkin kontratlardan kaynaklanan borçları da üstlenecek.

KABİNE’DE KARARA BAĞLANDI

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde de karara bağlanan dar gelirlilere yönelik takviye paketi ile 6 milyona yakın vatandaşın icra takibine düşen 30 milyar lira civarındaki borcu tasfiye edilecek.

KAÇ LİRALIK BORÇLAR KAPATILACAK?

Yapılacak düzenlemeye nazaran, 2 bin liraya kadar olan borçlar icradan düşecek. Ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında masraf olarak göstererek vergiden düşecek. Böylelikle, bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak. Paketin ikinci ayağını ise takibi varlık idare şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar oluşturacak. Bir milyona yakın vatandaşın varlık idare şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

HANGİ BORÇLAR KAPATILACAK?

Yeni icra düzenlemesinin yasalaşmasıyla 2 bin liraya kadar olan borçları kapsayan icra belgeleri tasfiye edilecek. Takviye paketi iki kademeli olacak. Buna nazaran, 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek. Bu hedefle ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında masraf olarak gösterecek ve vergiden düşecek. Paket kapsamında temel gereksinimlere tekabül eden elektrik, su, doğalgaz ve telefon aboneliklerinden kaynaklanan borçlar yer alıyor. Devlet elektrik, su, doğalgaz, telefon üzere borçları üstlenecek. Devletin, elektrik, su, doğalgaz, telefon üzere temel gereksinimlere ilişkin mukavelelerden kaynaklanan borçları üstlenmesi bekleniyor.

BİRİNCİ DUYURAN BAKAN NEBATİ OLMUŞTU

Düzenlemeyi birinci duyuran Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati olmuştu. Nebati, Twitter hesabı üzerinden 2 yeni çalışma hakkında yaptığı açıklamada, “Bizler; gencimizin, çiftçimizin, memurumuzun, esnafımızın ve tüm bölümlerimizin nasıl her vakit yanındaysak, icr kent aydın haberleri tlarımızla dar gelirli vatandaşlarımızın da daima yanında olmaya devam ediyor, yaklaşık 30 milyar lira fiyatındaki icralık borçlarını yakında tasfiye ediyoruz.” sözlerine yer verdi.

DÜZENLEME NE VAKİT ÇIKACAK?

Kanun değişikliği çalışmalarına Adalet Bakanlığınca başlandı, düzenlemenin yeni yasama devrinin 1 Ekim’de başlamasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) gündemine gelmesi bekleniyor.

NEREYE MÜRAC kent aydın haberleri T EDİLECEK?

2 bin liraya kadar olan borçları kapsayan icra evrakları için başvurmaya gerek kalmadan otomatik olarak sistemden düşmesi planlanıyor.

KAÇ KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR?

Düzenlemenin 6 milyon vatandaşı kapsadığı iddia ediliyor. Elektrik yahut doğalgaz borcu olanların sayısı konusunda yakın tarihli bilgi olmamasına karşın, Güç ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez, Meclis’e sunulan önergeye verdiği karşılıkta,2020’de toplam 2 milyon 930 bin 957 elektrik abonesinden (mesken) ve toplam 1 milyon 989 140 doğal gaz abonesinden (konut) abonelik süreçleri nedeniyle garanti bedeli tahsil edildiğini belirtti. Dönmez, toplam 46 milyon 81 bin 856 elektrik ve 16 milyon 846 bin 604 doğal gaz abonesi içinde 2020’de vaktinde borç ödenmemesi nedeniyle teminat bedeli mahsubu yapılan elektrik abone (mesken) sayısının 185 bin 408 ve doğal gaz abone (konut) sayısının ise 617 bin 942 olduğunu açıklamıştı.

Dönmez, borçları nedeniyle elektriği ve doğalgazı kesilen ya da abonelikleri iptal edilen abonelerle ilgili sayısal bilgileri de şöyle açıklamıştı; “Türkiye’de 2020 yılı sonu itibariyle; üretilen 320 milyon 802 bin 228 elektrik faturasından (mesken), kontratına nazaran yükümlülüklerini yerine getirmeyen elektrik abonelerinden (mesken) yüzde 0,92’sinde süreksiz kesinti uygulanırken yüzde 0,03’ünün mukavelesi feshedilmiştir. Üretilen 169 milyon 575 bin 739 doğal gaz faturasından (konut), mukavelesine nazaran yükümlülüklerini yerine getirmeyen doğal gaz abonelerinden yüzde 0,43’ünde süreksiz kesinti uygulanırken yüzde 0,03’ünün mukavelesi feshedilmiştir. Mevzuatı kapsamında yükümlülüklerini yerine getiren bütün abonelere tekrar elektrik ve doğal gaz arzı sağlanmıştır.”

İcra,Abone,Elektrik,Borçları,Milyon,Doğalgaz,Yakın,Düzenleme,Doğal Gaz,2 Bin,Borçlar,Borcu,6 Milyon ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.