5 milyon vatandaşı ilgilendiren EYT için çalışmalar hızlandı! İşte alternatif çözümler

Yaklaşık 5 milyon vatandaşı ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan çalışmalar hızlandı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat …

11.07.2022
5 milyon vatandaşı ilgilendiren EYT için çalışmalar hızlandı! İşte alternatif çözümler

Yaklaşık 5 milyon vatandaşı ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan çalışmalar hızlandı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, EYT meselesinin yıl sonuna kadar çözüleceğini söylemişti. Uzmanlar ise tahlil için yaşla ilgili indirim beklentisi ve prim ödeme gün sayısını öne çıkaran modeller üzerinde duruyor.

Hükümet ek gösterge meselesini tahlile kavuşturduktan sonra bu kere öteki değerli bir sorun olan EYT ile ilgili çalışmalara yoğunluk verdi. Yaklaşık 5 milyon insan, EYT için tahlil bekliyor. EYT için alternatif tahliller olduğunu söyleyen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Tarkan Güçlü, TRT Haber’e değerlendirmelerde bulundu.

“KOLAYLIKLAR SAĞLAYIP SAĞLAMADIĞINI GÖRECEĞİZ”

EYT ile ilgili tahlillerin önümüzdeki günlerde açıklığa kavuşacağını kaydeden Güçlü, “Önümüzdeki periyotta prim yaş kaidesinin indirilip indirilmeyeceğini prim ödeme gün sayısında kolaylıklar sağlanıp sağlanmayacağını göreceğiz.” tabirlerini kullandı.

“YAŞLA İLGİLİ İNDİRİM OLABİLİR”

Zengin, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yaşla ilgili indirim beklentisi kelam gelimi edilen olabilir. Emekliliği bekleyenin 10 yılı varsa belirli bir yıla indirilmesi olabilir. Prim ödeme gün sayısını öne çıkaran modeller kelam gelimi edilen. 7 bin 200 gün ya da 9 bin gün prim ödeyenlerin yaşa bakılmadan emekli edilmesi kelam gelimi edilen olabilir.”

BAKAN ALIM: YIL SONUNA KADAR ÇÖZECEĞİZ

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama EYT konusunda şunları kaydetmişti: “Türkiye’nin işçileri hiç merak etmesinler, hiç kaygı etmesinler. Türkiye’nin her sorunu, çözülmesi gereken belge olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki evraklardan, çözülecek şeylerden biri. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün belgeleri çözeceğiz. O da değerli evraklardan biri… Orada da alternatif maliyetleri, tahlil tekliflerini oluşturmaya çalışıyoruz. Her şey önümüzde.”

EYT NEDİR?

8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık müddeti (erkek için 25, bayan için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) kaidelerinin yanına bir de yaş kuralı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olanların yeni kurallara entegrasyonu da sigortalılık müddetine nazaran kademeli olarak sağlandı. Bu koşullara bakıldığında emekli olmak için prim, yaş ve sigortalılık mühletini tamamlamak gerekiyor.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi, 8 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olan, prim ve yıl kurallarını tamamlayan, şimdi emekli olamayan insanları kapsıyor. Yalnızca SSKlılar değil, esnaf ve memurlar da birebir beklenti içerisinde.

Yaş,Gün,Prim,Önümüzde,Emekli,Eyt,Sigortalı,Çözüm ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.