15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçti! İşte milletimizin destan yazdığı o kara gecedeki tüm yaşananlar

Fetullahçı Terör Örgütü, 6 yıl evvel bugün darbe teşebbüsünde bulundu. Türkiye’nin dört bir yanında meydanlara çıkan vatandaşların darbe …

15.07.2022
15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçti! İşte milletimizin destan yazdığı o kara gecedeki tüm yaşananlar

Fetullahçı Terör Örgütü, 6 yıl evvel bugün darbe teşebbüsünde bulundu. Türkiye’nin dört bir yanında meydanlara çıkan vatandaşların darbe teşebbüsünü skent aydın haberleritler içinde bastırması ile demokrasi tarihimizdeki bir kesintinin daha önüne geçildi. Pekala o kara gecede neler yaşandı? İşte o milletimizin tarih yazdığı o geceki tüm yaşananlar…

Türkiye, yakın tarihinde aşina olduğu bu kavramlarla 15 Temmuz 2016 gecesi bir sefer daha burun buruna geldi. Kamuoyunun İstanbul’da Boğaz köprülerinin tutulmasıyla haberdar olduğu askeri hareketliliğin ne manaya geldiği çok geçmeden açıklığa kavuştu. Devrin başbakanı Binali Yıldırım’ın “Askerin içinde bir kümenin kalkışma teşebbüsünün kelam gelimi edilen olduğunu” açıklamasıyla darbe hafızası canlanan kamuoyunun alçak uçuşları duyması da gecikmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Face Time ile yaptığı “Milletimizi meydanlara davet ediyorum” daveti da dönüm noktalarından biri olarak kayıtlara geçti.

15 TEMMUZ’DA YAŞANANLAR

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran Türkiye genelinde darbe hazırlıklarını tamamlayan sivil ve asker örgüt mensupları, harekete geçmek için 16 Temmuz skent aydın haberlerit 03.00’ü beklemeye başladı. Lakin rehberaydin.comnet teşebbüsüne skent aydın haberleritler kala helikopter pilotu bir binbaşı, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’na giderek, FETÖ’cülerin Müsteşar Hakan Fidan’ı alıkoymayı planladığını ihbar etti.

Fidan, bu bilgiyi periyodun Genelkurmay 2. Lideri Orgeneral Yaşar Güler’e bildirdi, daha sonra bir yardımcısını ayrıntılı bilgilerı aktarmak üzere Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdi. Orgeneral Güler, MİT yetkilisiyle konuştuktan sonra devrin Genelkurmay Lideri Orgeneral Hulusi Akar’a görüşmenin içeriğini aktardı. Bunun üzerine Akar, Türk Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezi’ne, havadaki araçların üslerine dönmesini, hava alanının ise uçuşa kapatılması buyruğunu verdi.

Ayrıca Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı’ndan zırhlı araçların birlik dışına çıkarılmaması için devrin 4. Kolordu Kumandanı Korgeneral Metin Gürak’ı görevlendiren Akar, helikopter uçuşlarına karşı da periyodun Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ı Kara Havacılık Komutanlığı’na gönderdi.

Aynı skent aydın haberleritte Orgeneral Güler’in eski Özel Kalem Müdürü Kurmay Yarbay Bünyamin Tuner, darbe teşebbüsünü sevk edecek isimlerden eski Genelkurmay İşçi Plan ve İdare Daire Lideri Tuğgeneral Mehmet Partigöç’e, MİT Müsteşarı Fidan’ın, Akar ile görüştüğünü iletti.

Akar ve Fidan’ın görüşmesi ile Çolak’ın Kara Havacılık Komutanlığı’na gittiği bilgisi, darbeciler ortasında dolaşmaya başladı. Bunun üzerine Akıncı Üssü’nde darbeyi yönetecek Adil Öksüz ve başka sivil imamların onayıyla 16 Temmuz 03.00’te başlaması planlanan darbe teşebbüsü 15 Temmuz skent aydın haberlerit 20.30’a çekildi.

Darbe teşebbüsü için talimat verildikten çabucak sonra Akıncı Üssü’nde toplanan Özel Kuvvetler Komutanlığından (ÖKK) seçilmiş teçhizatlı 33 bordo bereli, Genelkurmay Başkanlığı’na dahil oldu.

HULUSİ AKAR ALIKONULDU

Eski Genelkurmay Strateji Daire Lideri Tümgeneral Mehmet Dişli, Genelkurmay Lideri Başdanışmanı Albay Orhan Yıkılkan, Tuğgeneral Mehmet Partigöç ve Özel Kalem Müdürü Albay Ramazan Gözel, Genelkurmay Başkanlığı’ndaki darbe teşebbüsünü organize etmek için bir ortaya geldi. Mehmet Dişli, skent aydın haberlerit 21.00’de Orgeneral Akar’a, darbeyi bildirim etti. Akar’ı ikna edemeyeceğini anladığı tabir edilen Dişli, makam odası dışında bekleyen takıma müdahale buyruğu verdi. Gözel, Yıkılkan, eski buyruk subayı Yarbay Levent Türkkan, eski buyruk subayı yardımcısı Yüzbaşı Serdar Tekin ve eski Başçavuş Abdullah Erdoğan, Orgeneral Akar’ı alıkoydu.

Karargahtaki darbecilerin talimatı üzerine Polatlı’da konuşlu 58. Topçu Tugay Kumandanı eski Tuğgeneral Murat Aygün, Ankara’nın kritik noktalarını denetim altına almak için ortalarında füze rampa sistemlerinin de bulunduğu araçların kışladan çıkarılmasını emretti.

Genelkurmay Başkanlığı Bildiri ve Evrak Dağıtım Sistemi (MEDAS) üzerinden “Hazırlık İkazı ve Birlik İntikali” başlıklı rehberaydin.comnet teşebbüsünün birinci bildirisi gönderildi. Darbeciler Partigöç ile Turhan’ın imzasını taşıyan kelamda sıkıyönetim atama listesi, MEDAS üzerinden birliklere gönderildi. Bu iletiden sonra darbeciler, kentlerin kritik yol ve kavşakları ile kamu kurumlarının işgali için tıpkı sistem üzerinden “Zırhlı Muharebe Aracı İntikali” bahisli ikinci buyruğu yayımladı. MEDAS üzerinden arkası gerisine ileti gönderen darbeciler, skent aydın haberlerit 21.53’te kışla dışındaki askerlerin birliklerine katılması buyruğunu verdi.

AKOM İŞGAL EDİLDİ

Bunun üzerine harekete geçen darbeciler, Kağıthane’deki “İstanbul’un gören gözü” olarak bilinen Afet Uyum Merkezi’ni (AKOM) işgal etti. Kara Kuvvetleri Kumandanı Çolak’ın müdafaa Astsubayı Bülent Aydın, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda darbecilerce şehit edildi ve Aydın, 15 Temmuz’un birinci şehidi olarak kayıtlara geçti.

KÖPRÜLER TUTULDU

Akıncı Üssü’nden havalanan F-16’lar Ankara üzerinde alçak uçuşa başladı. Askeri hareketliliğe ait gelişmeler, haber kanallarına skent aydın haberlerit 22.28’de yansıdı. Televizyonlar, İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden geçişlerin askerlerce engellendiğini “son dakika” olarak duyurdu.

“BEDELİNİ ÖDEYECEKLER”

Skent aydın haberlerit 23.02’de televizyon yayınına bağlanan Başbakanı Binali Yıldırım, “Milleti temsil eden hükümet iş başındadır. Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar, bu kanunsuz aksiyonun içerisinde olanlar en ağır halde bedelini ödeyeceklerdir” dedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, skent aydın haberlerit 23.05’te darbe teşebbüsüne ait soruşturma başlattı.

ÖZEL HAREKATA SALDIRI

Darbeci pilotlar Mehmet Çetin Kaplan ve Ertan Koral, Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı’nı bombaladı, akında 7 polis şehit oldu, 5 polis yaralandı. Skent aydın haberlerit 00.01’i gösterdiğinde eski pilot yüzbaşılar Uğur Uzunoğlu ile Hüseyin Türk, Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı’na saldırdı. Bir sivil ile 43 polis şehit olurken 36 polis yaralandı.

TRT’DEKİ DARBE BİLDİRİSİ

Darbecilerin denetimindeki helikopterler, Yenimahalle’deki MİT yerleşkesini taradı. Eski Yarbay Ümit Gençer, TRT’yi işgal ederek darbe bildirisini okuttu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ÇAĞRISI

Skent aydın haberlerit 00.24’ü gösterdiğinde CNN Türk’e Face Time bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihe geçen konuşmasını yaptı ve “Milletimizi meydanlara davet ediyorum” davetinde bulundu.

HELİKOPTERDEN ATEŞ

Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı önünde darbecileri protesto eden vatandaşlara helikopterden açılan ateş sonucundan 9 kişi şehit oldu, onlarca kişi yaralandı. Darbeci pilotlar Mehmet Yurdakul ve İlhami Aygül skent aydın haberlerit 00.56’da Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü bombaladı. Yaklaşık 10 dakika sonra eski pilot Mustafa Özkan burayı ikinci defa bombaladı. Hücumda 2 kişi şehit oldu, 39 kişi yaralandı.

HALİSDEMİR ŞEHİT OLDU

Diyarbakır’dan bir tabur bordo bereli askerle havalanan darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’nin uçağı Etimesgut Havalimanı’na skent aydın haberlerit 01.13’te indi.

Dönemin Özel Kuvvet Kumandanı Korgeneral Zekai Aksakallı, telefonla ulaştığı buyruk Astsubayı Ömer Halisdemir’den, Terzi’yi etkisiz hale getirmesini istedi.

Komutasındaki askerlerle Etimesgut Özel Hava Alay Komutanlığı’na gelen Terzi, skent aydın haberlerit 02.14’te ÖKK’nın buyruk komutasını almak için helikopterle Gölbaşı’ndaki karargaha gitti.

Karargah giriş kapısına kadar gelen Terzi, kahraman Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. Halisdemir, Terzi ile Diyarbakır’dan gelen askerlerden kimilerinin açtığı ateşle şehit oldu.

MECLİS BOMBALANDI

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nın önünde darbe teşebbüsünü protesto eden vatandaşlardan 36’sı şehit edildi. Şehitlerden kimilerinin nkent aydın haberlerişı darbecilerce, yerde sürüklenerek karargah dışına bırakıldı.

Vatandaşların direncini kırmak için her türlü yola başvuran darbeciler, bu defa Meclis’i maksat aldı. Eski pilotlar Hasan Hüsnü Balıkçı ve Uğur Uzunoğlu’nun kullandığı F-16’dan Meclis’e atılan bombayla 32 kişi yaralandı.

Vatandaşlarca işgalden skent aydın haberlerit 03.00’te kurtarılan TRT, olağan yayınına dönerken darbeciler ise polise teslim edildi. Darbeci pilot Hüseyin Türk, televizyon yayınlarını kesmek için skent aydın haberlerit 03.14-03.19’da TÜRKSAT tesislerine dört bomba attı.

ERDOĞAN İSTANBUL’DA

İstanbul Atatürk Havalimanı Denetim Kulesini işgal eden darbeciler, polis özel harekat takımlarınca etkisiz hale getirildikten çabucak sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan CET uçağı piste teker bastı. Erdoğan’ı havalimanında binlerce vatandaş karşıladı.

İstanbul’daki gelişmenin akabinde TBMM bir sefer daha darbecilerin saldırısına maruz kaldı. Eski pilot yüzbaşı Hüseyin Türk, skent aydın haberlerit 03.24 ve 03.25’te F-16 uçağıyla TBMM’yi ikinci kere bombaladı.

KÜLLİYE’YE BOMBA

Skent aydın haberlerit 06.19’da eski pilot üsteğmen Müslim Macit, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kavşağı’na iki bomba attı. Atakta 15 vatandaş şehit oldu, 7 kişi yaralandı.

Jandarma Genel Komutanlığı’nda alıkonulan TEM Daire Lideri Turgut Aslan ile muhafazası Hasan Gülhan, elleri ve gözleri bağlı halde bina dışına çıkarılarak, darbeci Albay Erkan Öktem tarafından başlarından vuruldu. Aslan ağır yaralanırken, Gülhan şehit oldu. Başbakan Binali Yıldırım, Korgeneral Ziya Kemal Kadıoğlu’na darbecilerin denetimindeki uçakları düşürme yetkisi verdi.

TESLİM OLDULAR

Girişimin başarısız olduğunu anlayan İstanbul Boğaziçi Köprüsü’ndeki darbeciler, teslim oldu. Skent aydın haberlerit 08.26’yı gösterdiğinde darbecilerin alıkoyduğu Genelkurmay Lideri Akar, Akıncı Üssü’nden helikopterle Çankaya Köşkü’ne götürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ulusal Savunma Bakanı Fikri Işık’ın talimatıyla uçakların kalkış yapmasını engellemek için Akıncı Üssü ana pisti vuruldu.

Skent aydın haberlerit 12.57’de Başbakan Yıldırım, Bakan Işık ve Genelkurmay Lideri Akar ile Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında darbe teşebbüsünün bastırıldığını açıkladı.

251 ŞEHİT

Darbe teşebbüsünde, yaklaşık 9 bin askeri işçi, 35 uçak, 37 helikopter, 74’ü tank 246 zırhlı araç ve 4 bine yakın hafif silah kullanıldığı kayıtlara geçti. Türkiye’nin, o karanlık gecede aydınlığa çıkması için uğraş eden sivil, polis ve askerlerden 150’si Ankara’da, 99’u İstanbul’da, 2’si Muğla’da şehit oldu.

TÜRKİYE AŞKINA

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığınca, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü kapsamında Türkiye genelinde ve yurt dışında düzenlenecek aktifliklerin teması “Türkiye Aşkına” olarak belirlendi.

Darbe,Skent aydın haberlerit,Kara,Asker,Hava,Akar,Bomba,Şehit Oldu,Helikopter,Başkanı,İstanbul,Eski,Genelkurmay,Erdoğan,Komutanlığı,Orgeneral,Türk,Polis,Mehmet,Darbe Teşebbüsü,Genelkurmay Başkanlığı,İşgal,Dönemin,Vatandaş,15 Temmuz,Üzerinde,Akıncı Üssü,Tem,Terzi,Giriş,Türkiye,Kuvvet,Eden,Ankara,Şehit,Komutanı,Hareket, ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.