1 liranın maliyeti 3 lirayı geçti

Paranın üretim maliyeti ile üzerinde yazılı değer arasındaki fark, her geçen gün artıyor. Hem Türkiye’nin yaşadığı ekonomik kriz, hem de Rusya …

27.11.2022
1 liranın maliyeti 3 lirayı geçti

Paranın üretim maliyeti ile üzerinde yazılı değer arasındaki fark, her geçen gün artıyor. Hem Türkiye’nin yaşadığı ekonomik kriz, hem de Rusya-Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle paraların üretiminde kullanılan ham maddenin tedarikinde bazı zorluklar yaşanıyor. Kültür ve Turizm eski Bakanı Fikri Sağlar, 1 TL madeni paranın üretim maliyetinin 3 TL’yi aştığını belirtti. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım da mart ayında bir çalışma yaparak özellikle madeni paraların basımındaki madenlerin fiyatının yükselmesi ile para maliyetinin nasıl yükseldiğini ortaya koymuştu ve halkın ‘bozuk para’ olarak nitelendirdiği 1, 5, 10, 25, 50 kuruşların ve 1 lirada kullanılan madenlerin maliyetlerini belirlemişti. Yalım, sekiz ay önceki çalışmasında, Merkez Bankası’nın 1 TL’lik madeni parayı basmak için 2 lira 92 kuruşluk (0.15 sterlin) bakır, nikel ve çinko satın aldığını hesaplamıştı.

1 Liranın Maliyeti 3 Lirayı Geçti 1

Fikri Sağlar

KUR ARTTIKÇA PAHALANIYOR

Dövizdeki artışla birlikte madeni paraların maden değerleri de yükseliyor. Bugün ise 22.50 lira seviyesinde olan sterlin kuru ile aynı hesabı yaptığımızda 1 lira basmanın maliyeti yaklaşık 3 lira 40 kuruşa çıktığı hesaplanıyor. Kağıt paraların basım ve mürekkep maliyetleri ise oldukça pahalı. Bunlar da paraların değerine, büyüklüğüne ve renklerine göre değişiklikler gösterebiliyor.

Maden,Kur,Lira,Para,Paraların ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/1-liranin-maliyeti-3-lirayi-gecti-7502940/

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.