Zihinsel Engelli “Yaşar Amca”, bölge esnafının göz bebeği oldu

Aydın’ın Efeler ilçesinde, yıllardır su satarak geçimini sağlayan 55 yaşındaki zihinsel engelli Yaşar Çırak, güler yüzüyle bölge esnafının göz …

13.12.2021
Zihinsel Engelli “Yaşar Amca”, bölge esnafının göz bebeği oldu

Aydın’ın Efeler ilçesinde, yıllardır su satarak geçimini sağlayan 55 yaşındaki zihinsel engelli Yaşar Çırak, güler yüzüyle bölge esnafının göz bebeği oldu.

EFELER, AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın‘ın Efeler ilçesinde, yıllardır su satarak geçimini sağlayan 55 yaşındaki zihinsel engelli Yaşar Çırak, güler yüzüyle bölge esnafının göz bebeği oldu.

Aydın’ın Efeler ilçesinde, her gün yakasına taktığı bir çok partiye ilişkin rozet ve kravatı ile işe gelen zihinsel engelli Yaşar Çırak (55), seyyar tezgahında sattığı sularla geçimini sağlıyor. Zihinsel pürüzüne karşın geçim derdine düşen ve yıllardır Sevgi Yolu’nda su satarak ekmeğini kazanan Çırak, bölge esnafının da göz bebeği oldu. Her gün erken skent aydın haberleritlerde uyanıp üstünü giydikten sonra kravatı ve rozetlerini takmayı unutmayan Çırak, günde ortalama 25 su satıyor. Yüzündeki gülümsemeyi hiç bırakmayan Çırak, her gün işe giderken kendisine seslenen caddedeki esnafları selamlamayı, kimilerinin dükkanına girip çayını içmeyi de ihmal etmiyor.

“Her vakit dayanak oluyorlar”

Gençliğinde huzurevinde çalıştığını ve işten çıkarıldıktan sonra ayakkabı boyacılığı yaptığını artık ise su satarak ekmeğini kazanmaya çalıştığını söz eden Çırak; “Daha evvel huzurevinde çalışıyordum ancak işten çıkardılar, emekli olamadım. Sonrasında da buralarda ayakkabı boyayarak, su satarak ekmek paramı kazanmaya çalışıyorum. Çok şükür işlerim âlâ. Esnaf arkadaşlar da yardımcı oluyor, her gün su alıyorlar benden. Beni seviyorlar, bana her vakit takviye veriyorlar. Günde 25 civarı su satıyorum” dedi.

“Yaşar Amca göz bebeğimiz”

Sevgi yolunun en kıdemli bireyinin de Yaşar Çırak olduğunu belirten bölge esnaflarından Yiğit Özer; “Birkaç yıl evvel buraya geldiğimde Yaşar Amcayı tanıdım. Çok sevecen, herkes tarafından hürmet gören ve bir isteği iki edilmeyen biridir. Onun ricası herkes için buyruk üzeredir. Lakin hiç kimseye de yük olmamaya ihtimam gösterir. Yaşar Amca göz bebeğimiz. Daha evvel korona virüse yakalandı ve hastaneye yattı. O sırada herkes onun sordu, yokluğu herkesi üzdü” dedi. – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.