Zigana Dağı’nda 13 yıl önceki çığda hayatını kaybeden 10 dağcı anıldı

GÜMÜŞHANE (kent aydın haberleri) – Gümüşhane- Trabzon vilayet hududundaki Zigana Dağı’nda, 13 yıl evvel çığ düşmesi sonucu hayatını yitiren 10 …

23.01.2022
Zigana Dağı’nda 13 yıl önceki çığda hayatını kaybeden 10 dağcı anıldı

GÜMÜŞHANE (kent aydın haberleri) – Gümüşhane- Trabzon vilayet hududundaki Zigana Dağı’nda, 13 yıl evvel çığ düşmesi sonucu hayatını yitiren 10 dağcı için anma programı düzenlendi. Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) ve Gümüşhane Dağcılık Tabiat Sporları Kulübü (GÜ…

GÜMÜŞHANE (kent aydın haberleri) – Gümüşhane- Trabzon vilayet hududundaki Zigana Dağı’nda, 13 yıl evvel çığ düşmesi sonucu ömrünü yitiren 10 dağcı için anma programı düzenlendi.

Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) ve Gümüşhane Dağcılık Tabiat Sporları Kulübü (GÜDAK) üyeleri, Zigana Dağı tepesinden yürüyerek Çığ Şehitleri Anıtı’na geldi.

Burada düzenlenen merasimde, Gümüşhane Gençlik ve Spor

TEDAK Lideri Aydın Atasoy, yaptığı konuşmada, 25 Ocak 2009’da meydana gelen çığ felaketinde hayatını yitiren 10 dağcıyı tek tek anarak, “Onların tek gayesi tabiatta hoş vakit geçirmekti. Lakin kışın yeni yağan karın altında ezilerek solan kardelenler üzere çığın altında bir bir soldular.” dedi.

“Arkadaşlarımızı çığdan kurtarmak için büyük çaba gösteren devlet büyüklerimiz, devletimizin bütün kurumlarına, Dağcılık Federasyonumuza, tabiat sporları kulüplerine, arama kurtarma takımlarına, Zigana Gümüşkayak Merkezi çalışanlarına ve bölge insanımıza tekrar çok çok teşekkür ederiz. 10 canımızı Zigana’da bıraktık. Evet, 13 yıl geçti lakin yaralarımız hiç kapanmadı. Hala sıcak, hala taze. Tahminen de hiç kapanmayacak. Elbette yakınlarını bu felakette kaybeden ailelerin acı ve ıstırabını anlatmaya sözler kifayetsiz kalacaktır.”

TEDAK İdare Heyeti Üyesi Bahar Karkent aydın haberlerihmet de 13 yıl evvel elim bir kazada kaybettikleri 10 arkadaşlarını anmak için bir ortaya geldiklerini kaydederek, “Ruhları şad olsun, Allah rahmet eylesin.” sözünü kullandı.

Gümüşhane’nin Torul ilçesindeki Zigana Dağı’nda, 25 Ocak 2009’da yürüyüşe çıkan TEDAK üyesi 17 kişi çığ altında kalmıştı. Olayda Burçak Sevim, Davut Akdeniz, Erhan Terzi, Hasret Timurcuoğlu, Hüseyin Karaosmanoğlu, Gülhanım Piyale, Yasemin Aktaş, Hasan Ali İsaoğlu, Dursun İnan ve Hüsniye Sarıbıyık hayatını kaybetmişti.

kent aydın haberleri / Muhammet Çelik – Son Dakika Haberleri

Toros Dağları, Gümüşhane, Trabzon, Ocak, Yeni, Haber

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.