“Yunanistan, kuzu postuna bürünerek mağdur imajı vermeye çalışmakta”

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Tüm yeterli niyetli diyalog davetlerimize karşın Yunanistan, her türlü gerçeği çarpıtarak ve adeta kuzu …

08.01.2022
“Yunanistan, kuzu postuna bürünerek mağdur imajı vermeye çalışmakta”

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Tüm yeterli niyetli diyalog davetlerimize karşın Yunanistan, her türlü gerçeği çarpıtarak ve adeta kuzu postuna bürünerek mağdur bir ülke olduğu imajını vermeye çalışmakta” dedi.

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Tüm güzel niyetli diyalog davetlerimize karşın Yunanistan, her türlü gerçeği çarpıtarak ve adeta kuzu postuna bürünerek mağdur bir ülke olduğu imajını vermeye çalışmakta” dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından doğumunun 75. yılında Batı Trakya Türkleri’nin hak arama uğraşının öncü ismi ve önderi olan Hekim Sadık Ahmet anısına hazırlanan “Doğumunun 75. Yılında Dr. Sadık Ahmet Anma Programı”, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi Konferans Salonu’nda düzenlendi. Programda ayrıyeten “Doktor Sadık Ahmet” kitabının tanıtımı yapıldı. Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan program Sadık Ahmet görüntü gösterimi, çeşitli türkü ve marşların söylenmesi ile devam etti. Programa iştirak sağlayan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sadık Ahmet’e Allah’tan rahmet dileyerek konuşmalarına başladı.

Yunanistan, kuzu postuna bürünerek mağdur imajı vermeye çalışmakta”

Sadık Ahmet’in ömrünü davası yolunda harcadığını anlatan Bakan Akar, Ahmet’in baskılara karşın davasından geri adım atmadığını ve hamaseti ile gençlere örnek olduğunu söyledi. Bakan Akar, Yunanistan ile Türkiye’nin ortasındaki mevcut meselelere da değinerek, “Yunanistan ile Ege’de, Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta birtakım meseleler yaşıyoruz. Bu problemler birtakım Yunan siyasalların memleketler arası hukuktan ve gerçeklikten uzak, gerçeklikten kopuk, popülist ve uzlaşmaz tutumlarıyla daha da derinleşmektedir. Tüm uygun niyetli diyalog davetlerimize karşın Yunanistan, her türlü gerçeği çarpıtarak ve adeta kuzu postuna bürünerek mağdur bir ülke olduğu imajını vermeye, AB üyeliğine sığınarak hukuk dışı ve saldırgan hareketlerini örtbas etmeye, sunni bir tehdit algısı oluşturarak ittifak içerisinde ittifak kurmaya çalışmakta, Türkiye ile olan meselelerini Türkiye-AB-ABD yahut Türkiye-NATO sorunu haline getirmek için de çabalamaktadır. Yunanistan, ortamızda tahlil bekleyen çabucak her mevzuda memleketler arası hukuka, akla, mantığa ve tarihi gerçeklere muhalif hareket etmektedir” diye konuştu.

“Yunanistan, kimi ülkelerin teşvik ve kışkırtmalarıyla da provokatif bir silahlanma sevdasına kapılmış bulunmaktadır”

Yunanistan’ın hukuk ve akıl dışı tüm aksiyonlarının yayılmacı anlayışını en açık halde ortaya koyduğunun altını çizen Bakan Akar, “1832’de 47 bin 517 kilometre kadarkarelik yüz ölçümü ile kurulan Yunanistan’ın günümüze kadar 7 etapta yaklaşık üç kat büyüklüğe ulaşması da bu yayılmacılığın açık bir göstergesidir. Bütün bunlar bölgesel istikrar ve güvenliğe katkı sağlamayan, bilakis gerginliği tırmandıran, komşuluğa ve müttefiklik ruhuna karşıt hareketlerdir. Ayrıyeten Yunanistan, kimi ülkelerin teşvik ve kışkırtmalarıyla da provokatif bir silahlanma sevdasına kapılmış bulunmaktadır. Bu yaklaşımın beyhude bir gayret olduğunu kimi Yunan akademisyenler, diplomatlar ve kumandanlar da açık yüreklilikle söz etmektedir” cümlelerine yer verdi.

Bakan Akar, Yunanistan’ın Türklere kısıtlayıcı ve baskıcı uygulamalarını sürdürmekte olduğunu da ekledi.

YTB Lideri Abdullah Eren ise kitap çalışmasını yaparken his dolu bir hafta geçirdiklerini anlatarak, “Biz bu kitap çalışmasını yaparken his dolu hafta geçirdik. Benim için de hissiyat dolu bir program. Sadık Ahmet’e layık olmaya çalışan bir eser meydana getirdik. Bu çalışma ona vefamızı göstermek için yaptığımız bir çalışma. Bu çalışma Sadık Ahmet’in verdiği çabanın bugünlere ışık olduğunu gösteriyor” kelamlarına yer verdi. Eren, kitapta emeği geçenlere de teşekkür etti.

Programda, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, TBMM eski Lideri Köksal Toptan, BBP Genel Lideri Mustafa Destici, MHP Genel Lider Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, DEB Genel Lideri Çiğdem Asafoğlu, Levent Sadık Ahmet, kitabın editörü Nilüfer Fazilet birer konuşma gerçekleştirdi. Genelkurmay Lideri Yaşar Gürler, kuvvet kumandanları ve birçok kurum temsilcisi programa iştirak gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise programa bildiri göndererek Sadık Ahmet’e Allah’tan rahmet diledi, YTB’ye de teşekkür etti. TBMM Lideri Mustafa Şentop ise programa görüntü ileti yolladı.

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.