Yozgat’ta günlük 170 ton atık geri dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor

Yozgat ve ilçelerde toplanan günlük 150-200 ton ortası evsel atık, Yozgat İli Katı Atık Bertaraf Tesisler Birliği’nde (YOKAB) geri dönüşüme …

07.12.2021
Yozgat’ta günlük 170 ton atık geri dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor

Yozgat ve ilçelerde toplanan günlük 150-200 ton ortası evsel atık, Yozgat İli Katı Atık Bertaraf Tesisler Birliği’nde (YOKAB) geri dönüşüme kazandırılarak elektrik üretiliyor.

YOZGAT (rehberaydin.com) – Yozgat

Yozgat Belediyesi takımlarının sokak sokak gezerek topladığı çöpler, Yozgat İli Katı Atık Bertaraf Tesisler Birliği tesislerinde biriktiriliyor. Çöplerin depolandığı alanda biriken metan gazı, özel dal tarafından yap-işlet-devret modeliyle kurulan santralde elektrik gücüne dönüştürülüyor.

Tesiste günlük 170 ton atık geri dönüşüm ile 14 megavat elektrik gücü üretiliyor. Bu da 6 bin konutun güç gereksinimini karşılıyor. Tesiste kapasite artırımı ile günlük 300 ton katı atık toplanarak 10 bin konutun elektrik gereksiniminin karşılanması hedefleniyor. Tesiste çöp elektriğe dönüştürülerek iktisada ve etrafa katkı sağlanıyor.

Tesiste günlük 170 ton bertaraf edildiğini söyleyen şantiye şefi İbrahim Hakkı Aydın, Yozgat Katı Atık Bertaraf tesisimizde Yozgat vilayetinden toplanan atıklar elektrik gücüne döndürülüyor. Şu anda tesisimizde günlük 170 ton çöp bertarafı ile 14 megavat civarında yaklaşık 6 bin hanenin elektrik muhtaçlığını karşılayacak bir elektrik üretimimiz kelam gelimi edilendur. İlerleyen günlerde tesisimizin kapasite artışı ve çöp ölçüsündeki artış ile bu 6 bin konutluk elektrik üretimimiz, 10 bin hanenin elektrik gereksinimini karşılayacak halde artacaktır. Yozgat genelinde toplanan çöpleri tesisimizde biriktirerek metan gazı üretmekteyiz. Hem etrafa hem de iktisada değerli bir katkı sağalmaktayız” dedi. – YOZGAT

aydın haberleri – İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.