Yemeksepeti hackerları: 20 bin kişinin verisini herkese açık şekilde paylaşacağız

Yemeksepeti siber taarruza uğramış; 30 milyon kullanıcının datalarının sızdırıldığı saldırıyı yapan hackerların, şirketin kurucusu Nevzat Aydın …

28.11.2021
Yemeksepeti hackerları: 20 bin kişinin verisini herkese açık şekilde paylaşacağız

Yemeksepeti siber taarruza uğramış; 30 milyon kullanıcının datalarının sızdırıldığı saldırıyı yapan hackerların, şirketin kurucusu Nevzat Aydın ile olan konuşmaları Mesut Çevik’e göndermesiyle akın ortaya çıkmıştı.Geçtiğimiz süreçte fidye talepleri ka…

Yemeksepeti siber atağa uğramış; 30 milyon kullanıcının datalarının sızdırıldığı saldırıyı yapan hackerların, şirketin kurucusu Nevzat Aydın ile olan konuşmaları Mesut Çevik’e göndermesiyle taarruz ortaya çıkmıştı.

Geçtiğimiz süreçte fidye talepleri karşılık görmeyen saldırganlar, ortalarında ünlü isimlerin de olduğu 20 bin bireye ilişkin bilgiyi herkese açık halde paylaşacaklarını duyurdu. Hackerlar paylaşıma münasebet olarak kendilerine ulaşan ve sızıntıyı toplumsal internet hesabından paylaşan gazetecilere Yemeksepeti tarafından dava açılması gösterildi.

Webtekno’nun aktardığı haberde hacker’ların, “Eğer Yemeksepeti bize yakın vakitte bir teklif yapmaz ve bu bireylere açtığı davaları geri çekmezse ortalarından ünlülerin de bulunduğu birçok bireye ilişkin ferdî bilgileri de paylaşacağız” dediği belirtildi.

Yaklaşık 1 hafta evvel Yemeksepeti siber hücuma uğramış; 30 milyon kullanıcının bilgilerinin sızdırıldığı saldırıyı yapan hackerların, şirketin kurucusu Nevzat Aydın ile olan konuşmaları Mesut Çevik’e göndermesiyle hücum ortaya çıkmıştı. Bu olayların devamında gazeteci İbrahim Haskoloğlu da argümanların doğruluğunu kanıtlamak gayesiyle hackerlara ulaşarak adresini ve telefon numarasını göndermelerini istemiş, sonrasında da gönderilen adres ve numaranın hakikat olduğunu açıklamıştı. Hackerların, taraflarına yüklü ölçüde para ödenmesi durumunda dataları sızdırmayacağını söylemesi üzerine yemeksepeti saldırıyı kınayan bir açıklama yapmış, bunu takiben olayların güzelce büyümesiyle korsanlar bu sefer de şirketi, çalışanların açık adres ve telefon numaralarını yayınlamakla tehdit etmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.