Yavru balıklarda yüzde 40’ı bulan deformasyon sorunu araştırılıyor

AKDENİZ Su eserleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü’nde yavru balıkların iskelet deformasyon meselesini araştıran proje yürütülüyor …

23.06.2022
Yavru balıklarda yüzde 40’ı bulan deformasyon sorunu araştırılıyor

AKDENİZ Su eserleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü’nde yavru balıkların iskelet deformasyon meselesini araştıran proje yürütülüyor.

AKDENİZ Su eserleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü’nde yavru balıkların iskelet deformasyon meselesini araştıran proje yürütülüyor. Projeyle yavru çipura ve levrek üretiminde yüzde 40’ları bulan kaybın önüne geçilmesi ve sorunun bilgisayar ortamında kısa müddette tespiti amaçlanıyor.

Merkezi Demre ilçesi Beymelek Mahallesi’ndeki Akdeniz Su Eserleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü’nde, kısa ismi ‘TAGEM’ olan Tarım ve Orman Bakanlığı Ziraî Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürlüğü’nce desteklenen projeyle kültür şartlarında üretilen çipura ve Avrupa deniz levreği larva ve yavrularında gözlemlenen deformasyonların, ‘görüntü işleme’ yolu ile belirlenmesi projesi yürütülüyor. Projeye Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Zirkent aydın haberlerit Fakültesi Su Eserleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Çoban ve Akdeniz Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Gümüş danışmanlık yapıyor. Proje, Akdeniz Su Eserleri Enstitüsü Su Eserleri Mühendisi İsa Aydın başkanlığındaki takım tarafından yürütülüyor.

BİLGİSAYARLI SİSTEM KULLANILIYORYoğun yavru balık üretim şartlarında, yavruların gelişim kademelerinde iskelet deformasyonlarının bazen yüzde 40’lara varan üretim kaybına yol açması, deformasyonların çeşidi ve tespitinin klasik sistemlerle uzun vakit alması üzerine uygulanan proje ile dijital teknikleri kullanmak amaçlanıyor. Bu sayede deformasyonların tespitini kısa müddette yapıp, alınacak tedbirlerle üretim kaybının önüne geçilmesi hedefleniyor. Bugün uygulanan ve 20 gün süren yolların yerine alternatif bilgisayar görüntüleme sürecinin kullanılması ile çok kısa müddette sorunun belirlenerek tüketiciye yüksek kalitede yavru balık sunumu sağlanıp, çipura ve Avrupa deniz levreğinin üretiminin artırılması hedefleniyor.’GÖRÜNTÜ SÜRECE YOLUYLA TESPİT ETMEYE ÇALIŞIYORUZ’3 yıl sürecek projeyi yürüten su eserleri mühendisi İsa Aydın, “Proje ile çipura ve levrek balıklarının larva ve yavru periyodunda yaşanan deformasyonları manzara sürece sistemiyle tespit etmeye çalışıyoruz. Böylece çok daha uzun süren boylama sistemlerine alternatif olarak, bunu çok kısa bir müddette bilgisayarlı görüntüleme usulü ile yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Akdeniz Su Eserleri Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan da “Enstitümüzün Ar-Ge projelerinden biri de bakanlığımızın, bölümümüzün üretmiş olduğu çipura, levrek yavrularında deformasyon oranlarının belirlenmesi projesi. Artık avcılıktan elde ettiğimiz balık çok az. Rekoltemiz çok düştü. Vatandaşımızın, halkımızın hayvansal proteine ulaşma kolaylığını ve ölçüsünü artırmaya çalışıyoruz. Buna yönelik ürettiğimiz çipura ve levrek yavrularında ‘deformasyon’ dediğimiz omurga sorunlarından kaynaklı çok fazla kayıp var. Bu yüzde 15, 20, 30, 40’ları buluyor. Gayemiz bu deformasyonun standardını oluşturmak. Deformasyonu nasıl belirleriz, hangi sistemle, onun üzerinde çalışıyoruz. Belirlediğimiz deformasyonu nasıl önleriz, deforme oranını nasıl düşürürüz, bunun üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.


aydın haberleri / Ahmet Acar – Aktüel

Proje,Deformasyon,Yavru,Su Eserleri,Üretim,Görüntü,Tespit,Balık,Kısa,Akdeniz ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.