Yatırımcılar şaşkın, resmen çöktü! Kripto para piyasasından 1 trilyon dolar yok oldu

Kripto paralardaki düşüş 2021 yılının kasım ayından itibaren devam ediyor. LUNA’nın sıfırlanmasıyla güvenirliği sorgulanan piyasada adeta çöküş …

23.05.2022
Yatırımcılar şaşkın, resmen çöktü! Kripto para piyasasından 1 trilyon dolar yok oldu

Kripto paralardaki düşüş 2021 yılının kasım ayından itibaren devam ediyor. LUNA’nın sıfırlanmasıyla güvenirliği sorgulanan piyasada adeta çöküş yaşanıyor. Nisan başında 2,1 trilyon doları aşan kripto para piyasasının toplam pahası 1,2 trilyon dolar düzeylerine geriledi. Böylelikle 45 günlük müddette yaklaşık 1 trilyon dolar piyasadan silindi.

Yüksek enflasyonist ortamda riskli varlıklardan kaçışın ivme kazanmasıyla kripto para piyasasında geçen yılın kasım ayında başlayan düşüş devam ederken, LUNA’da son yaşananlar nedeniyle güvenilirliğin sorgulandığı piyasada Bitcoin ve Ethereum üst üste 7’nci haftayı da kayıpla tamamladı. Yapısı gereği konu bahis oldu.ğı günden bu yana birçok kere sert iniş ve çıkışın yaşandığı kripto para piyasası, enflasyondaki artış ve bu paralelde oluşan yüksek faiz ortamı ile kasım ayından bu yana ağır darbe aldı.

LUNA ÇÖKÜŞÜ HIZLANDIRDI

Terra platformu tarafından bir dolara eşit olmak üzere tasarlanan kripto para UST’nin fiyatını dengelemek maksadıyla çıkarılan stabil coin LUNA’da yaşananların akabinde inancın sorgulanması ise çöküşü hızlandırdı. Gelinen noktada birinci 10’da gösterilen ve çok sayıda yatırımcısı bulunan LUNA’nın kıymetinin sıfırlanması ve Binance’den delist edilmesi, sabit coinlerdeki istikrarsızlığın piyasanın geneline sıçramasıyla sonuçlandı.

1 TRİLYON DOLAR BUHAR OLDU

Bu gelişmelerle tahlil şirketi Coinmarketcap’in bilgilerine nazaran, nisan başında 2,1 trilyon doları aşan kripto para piyasasının toplam bedeli 1,2 trilyon dolar düzeylerine geriledi. Bitcoin 558,6 milyar dolarla en yüksek piyasa kıymetine sahip kripto varlık olurken, ikinci sırada 237,6 milyar dolarla Ethereum geliyor.

Piyasa,Dolar,Para,Kripto ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.