Yaşından büyük cipleri tamir ediyor

Aydın’ın Efeler ilçesinde 40 yıllık cip ustası Gürbüz Özince babasından kalma tamirhanesinde kendindönemli ölçüde ciplere tekrar hayat veriyor …

20.12.2021
Yaşından büyük cipleri tamir ediyor

Aydın’ın Efeler ilçesinde 40 yıllık cip ustası Gürbüz Özince babasından kalma tamirhanesinde kendindönemli ölçüde ciplere tekrar hayat veriyor.

EFELER, AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın‘ın Efeler ilçesinde 40 yıllık cip ustası Gürbüz Özince babasından kalma tamirhanesinde kendindönemli ölçüde ciplere tekrar hayat veriyor.

Aydınlı cip ustası 60 yaşındaki Gürbüz Özince 80’li yıllarda askerliğinin akabinde babasından devraldığı tamirhanede kendisindönemli ölçüde cipleri tamir ediyor. Babasından edindiği bilgi birikimi ile ciplere yine hayat veren Özince sıhhatinin elverdiği sürece cipleri bırakmamakta kararlı.

“Sevmeyenin yapacağı bir iş değil” kelamları ile ciplere olan tutkusunu anlatan Gürbüz Özince, “1985 yılında askerden geldikten sonra mesleği babamdan devraldım. Sağ olsun babam koluma altın bilezik olarak bu mesleği taktı. Ben de onun müsaadeden gidiyorum. 2 sene önceye kadar yalnızca köylüler kullanıyordu, artık 51 ve 52 modelleri antika olarak otomobil müzeleri de talep ediyor. Onlar da kendi müzelerine koyuyorlar. Zeytin, incir, kestane, çam fıstığı, kiraz üzere yayladaki işe nazaran kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlar daha çok tercih ediyorlar. Her geçen gün yeni modeller çıkıyor, yeni teknolojiler geliştiriliyor. En ekonomik bunlar kaldı. Beşerler yeni modele yetişemiyor. Çoklukla bu eskileri tamir ettirip biniyorlar. Eski olduğuna da bakmayın, bu cipler toprakta çok yeterlidir. Nereye sürersen sür bana mısın edemez. Benim binek otomobilim bile yok ben de cip biniyorum. Sevmesen, gönül vermezsen aslında bu iş yapılmaz. Bu sevgi de sözlerle anlatılmaz lakin yaşayan bilir. Benim için cip demek ‘hayat’ demek diyebilirim. Lakin bizim zamanımızdaki üzere el emeğine değer veren de kalmadı artık. Hele çırak hiç yetişmiyor. Yeni kuşak bu mesleği benimsemiyor ve istek göstermiyor. Buna çok üzülüyorum. Meğer ki bir şeyi tamir etmek tekrar hayat vermek kadar hoş bir şey yok” diye konuştu.

Araç muayene gecikme cezası affı işleri ikiye katladı

Araç muayenesi yaptırmaları gerektiği halde müddetinde yaptırmamış olanlar için 31 Aralık 2021’e kadar olan araç muayene gecikme cezası affının işlerini arttırdığını kaydeden Özince, “Bunlar eski araçlar olduğu için vize için eksikleri oluyor. Bir de kırsal da kullanıldığı için vize süreçlerini ihmal edenler de olabiliyor. Lakin son vakitlerde getirilen araç muayene gecikme affı hem vatandaşların hem de bizlerin yüzünü güldürdü. Yıllardır vizeye girmemiş cipleri muayeneye hazırlıyoruz. Bu ay sonu bitecek olan aftan yararlanmak isteyenlerin cip sahiplerinin biri gidiyor biri geliyor. Allah rahmet versin işlerimiz yoğun” tabirlerini kullandı. – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.