Yarım asır önce eline aldığı iğne ve ipliği bir daha bırakamadı

Aydın’da 50 yıldır terzilik yapan 63 yaşındaki Selami Köseğlu muvaffakiyetinin sırrını her sabah erkenden işinin başına geçmek olarak açıkladı …

09.12.2021
Yarım asır önce eline aldığı iğne ve ipliği bir daha bırakamadı

Aydın’da 50 yıldır terzilik yapan 63 yaşındaki Selami Köseğlu muvaffakiyetinin sırrını her sabah erkenden işinin başına geçmek olarak açıkladı.

EFELER, AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın‘da 50 yıldır terzilik yapan 63 yaşındaki Selami Köseğlu muvaffakiyetinin sırrını her sabah erkenden işinin başına geçmek olarak açıkladı.

Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayan Selami Köseoğlu yarım asırdır terzilik yapıyor. 10 yaşında çırak olarak başladığı meslekte 50 yılı deviren evli ve 2 çocuk babası Köseoğlu, her sabah en geç skent aydın haberlerit 06.00’da işinin başına geçiyor. El emeği ile ortaya çıkarttığı giysileri insanların taşıdığını görmektönemli ölçüde memnunluk duyduğunu söz eden Köseoğlu, “Severek yaparsanız her meslek kendince çok hoş. İnsanları giydirmek, bir şeyler üretmek inanılmaz memnunluk veriyor” dedi.

Kırsal Dalama Mahallesi’nde 10 yaşındayken ustasının yanında çırak olarak mesleğe başladığını kaydeden asırlık terzi Selami Köseoğlu, “Evimiz Dalama’daydı. Bizim okulda sabahçı ve öğleci uygulaması vardı. Öğlene kadar dükkanda çalışıp, öğlenden sonra okula gidiyordum. Yaşım küçüktü fakat işi çok sevdim. O yaşta hem çalışıp hem de okudum. Çok şükür ustam sayesinde elimde bir mesleğim oldu. 1980 yılında Aydın merkeze geldim. Kendi iş yerimi açtım. O vakitten beri bu işe devam ediyorum. Bu meslek sayesinde evlendim, kimseye muhtaç olmadan iki çocuk büyüttüm ve okuttum. Konutumun geçimini elimin emeği, alnımın teri ile kazandım. Severek yaptıktan sonra mesleğimiz çok hoş. İnsanları giydirmek, bir şeyler üretmek inanılmaz memnunluk veriyor. El emeğimiz olan giysileri vatandaşların üzerinde görmek onlara yakıştığını görmek çok farklı bir his. Mesleğin tek sıkıntı kısmı var o da göz hastalıkları. Daima ince işlik ile ilgilendiğimiz için birden fazla meslektaşımda erken yaşta gözlük kullanımı başlıyor” diye konuştu.

“1980-2000 yılları ortası mesleğimizin ‘altın’ yıllarıydı”

1980 ile 2000’li yıllar ortası terziliğin en hoş yılları olduğunu ve o 20 yılı ‘altın yıllar’ olarak pahalandıran Köseoğlu, “1980 ile 2000 yılları ortasındaki 20 yıllık mühlet bizim için altın yıllar. İşlerimizin yüzde 90’ı sipariş üzerineydi. Bayan olsun, erkek olsun istek fazlaydı. Hazırlar giysi çoğaldıkça bizim işler de azaldı. Evvelden sipariş aldığımızda peşin çalışıyorduk. Kumaşını getirenler fiyatını de peşin veriyorlardı. İşlerimiz çok daha düzgündü. Şu vakitlerde sıfırdan üretim yerine tadilatı daha fazla yapıyoruz. Sipariş yok denecek kadar azaldı. Beşerler yeni bir elbise alıyor. Bir müddet sonra kesinlikle bir yerinde bir şey çıkıyor ve tadilata geliyor. Olay buna döndü. Beşerler artık çabucak alıp giymek istiyor. Beklemeye tahammülleri yok. Rastgele bir tadilat için 3-5 skent aydın haberlerit beklemeyi bile birden fazla vakit fazla buluyorlar” sözlerini kullandı.

“Bu mesleği yapmak isteyen Aydın kurallarında çok rahat geçinir”

Terzi Köseoğlu son yıllarda terzi ve kalfa bulamadıklarını belirterek, “Yeni jenerasyon gençlerin bu tıp işlere merakı da yok, müşteri olarak talebi de yok. El emeğinin bedelini anlamadıklarını düşünüyorum. Her şeyin hazırı daha cazip geliyor onlara. Giysinin hazırı, yemeğin hazırı derken gençlerimiz köreliyor. Elbette çocuklarımızı meslek seçimlerinde zorlayamayız lakin birtakım bedeller üzere birtakım meslekler de artık unutulmaya hakikat gidiyor. Bu mesleği öğrenseler Aydın kurallarında paraya para demezler diye düşünüyorum. Hele bir de genç olacaksın, işinin ehli olacaksın biraz da ağzın laf yapacak müşteriye nasıl davranacağını bileceksin çok rahat geçimini sağlarsın. Elin de seri olacak. Hele ki çıraklıktan geldiğin işin piri olursun. Bir giysiyi hazır da alsan kesinlikle ileride bir tadilat işi olacak. Fermuar işi, paça işi üzere ve sayamadığım çeşitli küçüklü büyüklü işlerden hoş gelir elde etmek mümkün” dedi.

“Her sabah en geç skent aydın haberlerit 6.00’da işimin başındayım”

Erken kalkıp işinin başına erken geçmenin her vakit yararını gördüğünü aktaran Köseoğlu kelamlarını şu sözlerle tamamladı;

“Çıraklık dönemlerimden kalma çok hoş bir alışkanlık oldu benim için. O vakitlerde okuldan evvel çalıştığım için ustamdan evvel iş yerine gidiyordum. Devrin kömürlü ütüleri vardı. Onların kömürlerini hazırlayıp ustam geldiğinde hazır ediyordum. Hele ki yaz günlerinde sabah serinliğinde işleri erken yapak daha değer kazanıyordu. Hem ütünün hem de havanın sıcaklığı olmasın öğlene kadar birçok işi hazır ediyorduk. Âlâ ki de bunları yapmışım. Hayatım boyunca sistemimi daima erken kalkmak üzerine kurdum. İş yerimin kapısını 50 yıldır en geç skent aydın haberlerit 6.00’da açar ‘bismillah’ diyerek işime başlarım. Zinde bir halde işimin başına geçiyorum. Öğlene kadar da pek çok işimi tamamlamış olurum. Hem insan trafiği de pek fazla olmuyor erken skent aydın haberleritlerde rahat rahat dikişimi dikiyor, siparişleri hazır ediyorum. Biyolojik olarak insanların öğlenden sonra pek verimli olamıyorlar. Yorgunluk çökmeye başlıyor yavaş yavaş. Ben işlerimi erken görmeyi hayat ideolojim haline getirdim, bu alışkanlığı da herkese öneriyorum” – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.