Yargıtay’dan şirket değiştirenlere müjde

Milyonlarca emekçiyi yakından ilgilendiren karar Bölge Adliye Mahkemesi’nden geldi. Milyonlarca emekçiyi yakından ilgilendiren karar Bölge …

02.12.2021
Yargıtay’dan şirket değiştirenlere müjde

Milyonlarca emekçiyi yakından ilgilendiren karar Bölge Adliye Mahkemesi’nden geldi.

Milyonlarca emekçiyi yakından ilgilendiren karar Bölge Adliye Mahkemesi’nden geldi. Mahkeme; personelin rakip firmada çalışmaya başlamasının rekabet yasağını ihlal ettiği manasına gelmeyeceğine hükmetti. Kararda; çalışanın ayrıldığı şirkete ziyan verme ihtimalinin olduğunun da kanıtlaması gerektiği hatırlatıldı.

E-ticaret bölümünde fkent aydın haberleriliyet gösteren bir şirkette çalışan kişi, tıpkı dalda çalışan diğer bir firmaya transfer oldu. Değerli misyonda olan emekçisini rakip firmaya kaptıran şirket, mahkemenin yolunu tuttu, hem eski emekçisine hem de onu işe alan işadamına dava açtı. Şirket sırlarının rakip firmaya geçeceğini öne süren davacı işveren; davalı personelin rekabet yasağına karşıt davrandığını öne sürdü. Davalının, iş kontratında kararlaştırılan rekabet yasağı kararına ters surette öteki davalı nezdinde çalışmaya başlaması nedeniyle 5 bin TL’nin ticari faizi ile birlikte davalılardan ortaklaşa ve müteselsilen tahsilini istedi. Davalılar, davacının rekabet mukavelesinin varlığı argümanı ile cezai kaide talep edemeyeceğini, davalı personelin rekabet yasağı uygulanabilecek bir iş ve misyonda çalışmadığını, rekabet yasağı mukavelesi kurulması için gerekli şartların bulunmadığını, davaya mevzu rekabet mukavelesinin sınırlandırılmadığından geçersiz olduğunu öne sürdü. Davalılar davanın reddini talep etti. Asliye Ticaret Mahkemesi, davanın reddine hükmetti. Davacı avukatı, kararı istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, davanın reddine dair kararının, eksik incelemeye ve yanılgılı hukuksal değerlendirmelere dayalı, açıkça haksız ve hukuka karşıt bir karar olduğuna hükmetti. Davacının istinaf edilen talebinun usulen kabulüne, Asliye Ticaret Mahkemesi’nin kararının kaldırılmasına karar verildi.

(Süleyman Aydın/iHA)

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.