Yargıtay: Yıllık iznini kullanmayanlara izin ücretleri ödenecek

Özel bir şirkette çalışan personel, işten çıkarıldıktan sonra İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Yıllık müsaade fiyatlarının ödenmediğini öne süren …

28.11.2021
Yargıtay: Yıllık iznini kullanmayanlara izin ücretleri ödenecek

Özel bir şirkette çalışan personel, işten çıkarıldıktan sonra İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Yıllık müsaade fiyatlarının ödenmediğini öne süren personel, yıllar süren hukuk uğraşını kazandı. İş Mahkemesi’nin tekraren reddettiği davada son kelamı söyleyen Yargıtay…

Özel bir şirkette çalışan personel, işten çıkarıldıktan sonra İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Yıllık müsaade fiyatlarının ödenmediğini öne süren emekçi, yıllar süren hukuk uğraşını kazandı. İş Mahkemesi’nin tekraren reddettiği davada son kelamı söyleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yıllık müsaadesini biriktiren özel bölüm çalışanlarına müjdeli bir haber verdi.

Yüksek Mahkeme, iş mukavelesinin rastgele bir nedenle sona ermesiyle kullandırılmayan müsaadelerin fiyatlarının personele ödenmesi gerektiğine hükmetti. İş kontratının sona ermesinden itibaren kullanılmayan yıllık müsaade fiyatları için zamanaşımı mühletinin 10 yıl değil 5 yıl olduğuna dikkat çekildi.

Kararda şöyle denildi:

“4857 sayılı İş Kanunu’nda ‘İş kontratının rastgele bir nedenle sona ermesi halinde çalışanın hak kazanıp da kullanmadığı yıllık müsaade mühletlerine ilişkin fiyatı, mukavelenin sona erdiği tarihteki fiyatı üzerinden kendisine yahut hak sahiplerine ödenir. Bu fiyata ait vakit aşımı iş mukavelesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar’ kararı yer almaktadır. Belirtilen düzenlemede iş mukavelesinin sona ermesi halinde kullandırılmamış olan yıllık müsaade müddetlerine ilişkin fiyatın ücret niteliği bilhassa vurgulanmıştır.

İş Kanunu’nun 32. hususunun 6. fıkrasına nazaran iş mukavelelerinin sona ermesinde çalışanın fiyatı ile mukavele ve Kanun’dan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zaruridir. Birebir hususun 8. fıkrasına nazaran ise fiyat alacaklarında vakit aşımı müddeti beş yıldır.”

Kararda avukatların davalarda vekaletlerini evraka koymaması sebebiyle vekalet fiyatını de alamayacağı vurgulandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.