YARALI ATMACA VE PORSUĞA EKODOSD’TAN YARDIM ELİ

AYDIN’ın Kuşadası ilçesinde hayvan severler tarafından yol kenarında yaralı halde bulunan atmaca ve porsuğa Ekosistemi Muhafaza ve Tabiat …

05.02.2022
YARALI ATMACA VE PORSUĞA EKODOSD’TAN YARDIM ELİ

AYDIN’ın Kuşadası ilçesinde hayvan severler tarafından yol kenarında yaralı halde bulunan atmaca ve porsuğa Ekosistemi Muhafaza ve Tabiat Severler Derneği (EKODOSD) yardım eli uzattı.

KUŞADASI, AYDIN (rehberaydin.com) – AYDIN’ın Kuşadası ilçesinde hayvan severler tarafından yol kenarında yaralı halde bulunan atmaca ve porsuğa Ekosistemi Muhafaza ve Tabiat Severler Derneği (EKODOSD) yardım eli uzattı. EKODOSD vazifelilerinin teslim aldığı atmaca ve porsuğun tedavilerinin akabinde tabiata salınacağı bildirildi.

Kuşadası’nın Güzelçamlı Mahallesi’nde evvelki gün kızı Mina ile yürüyüşe çıkan Hilde Özkan, meskeninin önündeki ormanlık alanda yaralı atmaca buldu. Özkan, atmacayı EKODOSD üyelerine teslim etti. Derneğin istekli veterinerleri tarafından yapılan birinci denetimde, atmacanın avlanırken binaya yahut duvara çarptığı için bir kanadında zedelenme olduğunu belirledi.

Yeniköy Mahallesi’nde yaşayan Hüseyin Üntekin ise yol kenarında bulunan su kanalına düşmüş bir bal porsuğu gördü. Üntekin, porsuğun yanına gittiğinde hareketli olduğunu lakin yerinden kalkmakta zorlandığını fark edip durumu EKODOSD’a bildirdi. İhbar üzerine harekete geçen EKODOSD takımı, bölgeye gidip porsuğu su kanalından çıkardı. Porsuğa, yoldan geçmekte olan bir aracın çarpmış olabileceği bildirildi. Yaralı atmaca ve porsuk EKODOSD’taki birinci müdahalenin akabinde Aydın Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar (ADKMP) şefi Erdinç Kutsal ve veterineri Murat Atalay’a teslim edildi. ADÜ Veterinerlik Fakültesi’ne götürülen atmaca ve porsuk, tedavileri yapıldıktan sonra tabiata salınacak.

‘DUYARLILIK ARTTI’

Kuşadası’nın sahip olduğu varlıklı biyoçeşitlilik nedeniyle, değişik tıpta birçok yaban hayvanına konut sahipliği yaptığını belirten EKODOSD Lideri Bahattin Şoför, Hayat alanlarının daralması nedeniyle bilhassa son yıllarda birçok yaban hayvanını kentin içinde görmekteyiz. Yaban hayvanlarından kimileri araç çarpması, kimileri da avcılar tarafından taammüden vurulması nedeniyle yaralanabiliyor. Vatandaşlar ortasında son yıllarda yaralı yaban hayvanlarına karşı olan hassaslığın artması bizi çok sevindiriyor diye konuştu.

aydın haberleri – Aktüel

Güzelçamlı, Kuşadası, Aydın, su, Yeni, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.